In de herfst zijn appels en peren op hun (lllerlekkerst Jonagold: lichtzoet Royal Gala: zachtzoet en fris Golden Delicious: lichtzoet Braeburn: zoet en fris Elstar: stevig en sappig Granny Smith: zuur en fris Conference: zoet en knapperig Doyenne du Cornice: zoet en sappig Bewaren Grote appels, vol sap. Stevig, roomkleurig vruchtvlees dat lichtzoet smaakt. Lekker zo uit het vuistje, of in stukjes door yoghurt met muesli. Ook geschikt om te stoven. Het hele jaar los verkrijgbaar, behalve in September en de eerste helft van oktober. Een relatieve nieuwkomer in Nederland. Lichtgele, middelgrote appel met felrood streeppatroon. Stevig, knapperig, creme- kleurig vruchtvlees dat zachtzoet smaakt. Lekker als tussendoortje, maar even goed te gebruiken in desserts. Twaalf maanden per jaar los te koop. Al jaren populair. Dunne lichtgroene tot gele schil met sproetjes, die naarmate de appel rijpt goudgeler wordt. De smaak wordt daar- bij steeds zoeter. Om ongeschild te eten of in stukjes door een fruitsalade te scheppen. Het hele jaar in het schap, los en op schaal. Nog niet zo bekend, maar verschrikkelijk lekker. Een bijzondere mix van smaken. Zoet en sap- pig, maar tegelijk lekker fris en met een stevige 'beet'. Mooie appel: rood op een geelgroene achtergrond. Zeer aromatisch, een handappel om eens uit te proberen. Afkomstig uit verschil- lende landen en daardoor het hele jaar los, op schaal en in anderhalvekilozakken verkrijgbaar. De meest gegeten appel van Nederland. Buitengewoon lekker vruchtvlees: stevig en sappig, met een frisse smaak. Zachtrood blosje op de geelgroene schil. Handappel, maar prima te gebruiken in appelmoes of gebak. Ook biologisch verkrijgbaar! Los, op schaal en in anderhalve-kilozakken te koop, behalve in juli. Genoemd naar zijn Australische teler en wereldberoemd door zijn felgroene kleur. Behoorlijk fris, knapperig vruchtvlees. Om zo te eten, maar ook een goede appel voor in de keuken. Veelgebruikt als fris accent in salades of om sorbetijs van te maken. Los, op schaal en in anderhalve kilozakken het hele jaar in de winkel. De bekendste peer, van Engelse origine. Kegel- vormig, slank en groot. De wat ruwe schil kleurt geler naarmate de peer rijper wordt. Het lichtoranje vruchtvlees is sappig, smaakt zoet, en kan zowel knapperig als goed rijp worden gegeten. Het lekkerst als handpeer of in een (fruit)salade. Het hele jaar los verkrijgbaar, met uitzondering van de zomermaanden. Een peer van flink formaat; ook wel konin- ginnepeer genoemd. Het roomwitte, zeer zoete vruchtvlees is wat korrelig en buiten gewoon sappig. Dessertpeer bij uitstek, vooral bij een plankje (Franse) kaas. Los verkrijgbaar, van half oktober tot februari. U kunt fruit het beste bewaren op de fruitschaal. Eet u niet zo veel appels of peren? Koop er dan niet teveel tegelijk. Fruit rijpt namelijk snel verder, ook terwijl het op de fruitschaal ligt. Het is zonde om alles weg te moeten gooien. Met duim en wijsvinger kun je bij het steeltje van een peer voelen of deze al voldoende rijp is; het vruchtvlees geeft dan wat mee. Rijpe peren smelten haast op de tong, overrijpe peren zijn erg zacht en worden vaak melig. Laat appels niet te lang liggen. Eet ze op voor ze zacht en rimpelig worden. AllerHande 10 2005 39

Allerhande | 2005 | | pagina 39