De het beste onder de vijf euro! D i ,,WL 14 Hij is er weer: de wijnalma nak. Wijnschrijver Hubrecht Duijkerging samen met collega Harold Hamersma op zoek naar de 750 lekkerste wijnen van Nederland onder de vijf euro. Nog nooit liepen ze zo vaak op en neer naar de glasbak. Hamersma (rechts) vertelt over zijn proef- marathon. Wijnalmanak under s ijnhuizen, supermarkten, slijters, I :f S importeurs: de proefflessen kwamen uit alle hoeken van de wereld. Eerst een aantal bescheiden doosjes, later kwam het voor dat ik werd gebeld met de vraag: "We zijn in de buurt. Kan onze truck bij u de straat in?" Hamersma verbouwde er uiteindelijk zelfs zijn huis voor. In twee maan- den tijd moest hij 2400 flessen stallen. 'Het hele gezin heeft meegeholpen. Mijn dochter heeft de capsules eraf gehaald, mijn zoon liep naar de glasbak.' Toen Hubrecht Duijker mij belde met de vraag of ik samen met hem de fameuze Wijnalmanak voor 2005 wilde maken, was ik apetrots.' GEEN VAKTAAL 'Ik ben een echte 'groot publiek'-schrijver. Ik wil niet op een elitaire manier over wijn schrijven maar juist zo, dat veel mensen er iets aan hebben. De almanak is voor die groep bedoeld. En dat wijn kiezen voor veel mensen een probleem is, weet ik uit JH eigen ervaring. Vrienden bellen mij als ze II voor het schap staan. "Harold, ik eet vis vanavond. Wat drink ik erbij?'" PROEFTIJD 'De eerste vraag die mensen stellen is "Hoe doe je dat: zoveel wijnen proeven en er dan ook nog iets zinnigs over zeggen?" Een militaire operatie, mag ik wel zeggen. Eerst sorteer ik ze op soort. "Jee, vandaag Argentinie," daar wordt je dan mee wakker. Ik proefde ongeveer honderdtwintig flessen per dag, in vier ronden van steeds dertig flessen. Slokje nemen, weer uitspugen en naar de volgende fles. Iedere ronde duurt zo'n twee uur. Tussendoor liet ik de hond uit. Ik moet eerlijk bekennen dat ik nog nooit zo weinig gedronken heb als in de maanden dat ik aan de almanak werkte. Moet je je voorstellen. Mijn vtouw die om vijf uur vanuit de keuken roept: "Wijntje?" Nou nee, bedankt. Ik sla even over.' EEN GOEDE BUUR... 'Hoe al die flessen dan leegkwamen? De buurt. Ze zijn gek op me. Ze kunnen de rest van het jaar gratis drinken. En goede wijnen allemaal, want de slechte gaan bij mij direct door de gootsteen.' nJO - CD Ld 0 1 Q O cr cr O O

Allerhande | 2005 | | pagina 149