Chiquita Bananenvlek? Zo weg! Bakken en frituren Sneller rijp met een banaan Geen dikmaker DE BANAAN IN GETALLEN /A De gewone bananen bij Albert Heijn zijn van Chiquita. Maar zo gewoon zijn die bananen niet; ze voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die Albert Heijn stelt. Op de eerste plaats wat betreft smaak, maar ook op het gebied van natuurbehoud en arbeidsomstandigheden. Chiquita is een van de grootste bananenproducenten ter wereld en heeft verantwoord ondememen hoog in het vaandel staan. Zo inspecteert de onafhankelijke Rainforest Alliance ieder jaar Chiquita's bananenplantages. In samen- spraak met deze organisatie heeft Chiquita de afgelopen dertien jaar ervoor gezorgd dat al haar plantages voldoen aan meer dan tweehonderd strenge ecologische en maat- schappelijke eisen die door deze organisatie zijn opgesteld. De bekende 'miss Chiquita' deelt sinds kort het Chiquita-logo met de kikker van de Rainforest Alliance. Een bananenvlek is erg lastig te verwijderen. Drie tips om die vlek snel weg te werken. 1Wrijf voor het wassen wat ossengalzeep of een scheutje pure vlekkenoplosser op de vlek. 2Op witte kleding: besmeer de vlek met tandpasta en stop het kledingstuk daarna in de wasmachine. 3Wees de vlek alvast voor, als u een banaan (hapje) voor uw baby klaar- maakt: halveer de gepelde banaan in de lengte en snijd de donkere pitjes weg. Dat zijn de echte boosdoeners! Trossen bananen op een plantage, klaar voor transport. We eten banaan in Neder- land voornamelijk koud: uit het vuistje, op brood, in een smoothie of vruchtensalade. Maar banaan is warm ook erg lekker. Bestrooi de ba naan met wat poedersuiker en bak'm in een koekenpan in een klontje boter. Door de suiker karameliseert de banaan heel mooi. Of frituur een stuk banaan dat eerst gedompeld is in beignet- of pannenkoekenbeslag. Een banaan kan zelfs met schil en al op de barbecue. Even zwart laten worden, openpellen en het warme vruchtvlees uitlepelen. Een bijzonder type banaan is de bakbanaan. De schil van deze grote, meestal vrij rechte banaan moet diepgeel tot zwart zijn voor je hem kunt bakken, frituren of (in de schil) koken. Hij smaakt naar een kruising van een 'gewoon' banaantje en een aardappel. Vanwege de hoge concentratie zetmeel kun je er ook geweldig puree van maken. a o 0 1 ui o z 0 1 Tijdens het rijpingsproces scheidt de banaan natuurlijk ethyleen af, dat ook andere vruchten helpt rijpen. Daarom werd er vroeger in fruitkoelhuizen wel een doos bananen bij een lading pasgeoogste appels gezet. Dat trucje is ook thuis toe te passen: als je een rijpe banaan naast een vroeg geplukte, nog harde peer op de fruitschaal legt, komt de peer snel op smaak. Bananen zijn geen dikmakers: er zitten nau- welijks vetten in en al helemaal geen zouten, dus zijn ze geschikt voor een zoutloos dieet. Wel bevatten ze diverse vitaminen en nuttige stoffen als magnesium (o.a. belangrijk voor de opbouw van botten en lichaamseiwit- ten) en selenium (zorgt o.a. voor een goede werking van de schildklier). Honderd gram banaan bevat ongeveer 88 kilocalorieen. Dat sporters veel bananen eten, komt door de fikse lading koolhydraten die snel brandstof geeft aan onze 'motor' (per 100 gram 88 kilocalorieen 1,2 gram eiwit 20,4 gram koolhydraten 0,2 gram vet 0,1 gram onverzadigd vet 0,1 gram verzadigd vet Mi AllerHande 10 2005 139

Allerhande | 2005 | | pagina 139