van AtotZ Razendsnelle groeier Max Havelaar- bananen De banaan is de populairste vrucht van ons land. Alleen al om die reden verdient deze gele voedingsbron een dossier met antwoorden op de belangrijkste bananenvragen. Hoegroeien ze, hoe worden ze getransporteerd, hoe maak je ze klaar.en natuurlijk: waarom zijn ze krom? Eerst plukken, dan rijpen TERUG IN DETIJD De banaan Bananen behoren tot de weinige vruchten die je 'rauw' kunt oogsten. Nog felgroen, stevig tegen elkaar gedrukt, worden ze in gekoelde con tainers verscheept van Midden-Amerika naar Europa. De bananen zijn bij aankomst in Nederland nog steeds groen en worden in speciale cellen ongeveer een week gerijpt. Door warmte en natuurlijk ethyleen krijgen ze daar allemaal tegelijk een mooi egale, gele kleur. Ook wordt het vruchtvlees zachter en krijgt het meer aroma. Na dit proces worden ze onmiddel- lijk afgeleverd bij de winkels. Bij het vervoer naar de winkels wordt erop gelet dat de temperatuur van de bananen niet beneden de 14 °C komt, dit voorkomt verkleuring van de bananen. Bananen groeien snel. Elk jaar produ- ceert de bananenplant een schitterende, grote bloem, klokvormig en in rood- paarse tinten. Deze vormt het beginsel van een manshoge tros vruchten die 'omgekeerd' in etages groeien. Een tros bestaat uit wel honderd tot tweehon- derd bananen. Bananen zijn krom omdat ze - net als alle planten - naar het licht groeien. De bovenkant van de banaan zit vast aan de steel en de onderkant kromt zich langzaam naar de zon. Van bloem tot plukrijpe banaan duurt ongeveer twaalf weken. Vanwege de gigantische productie stelt een bana nenplant hoge eisen aan zijn omgeving: vruchtbare aarde, vocht en warmte (minimaal 15 °C overdag en's nachts). Aan weerskanten van de evenaar liggen de gebieden waar bananen goed gedijen. Zoals de Canarische eilanden, die al heel lang een band hebben met bananen. In de vijftiende eeuw brachten Portugese zeelui de vruchten vanuit het West-Afrikaanse Guinee naar de eilanden. En in de tweede helft van de negentiende eeuw werd de banaan door Engelsen aangeplant op de eilandengroep. De grote populariteit van deze meest gegeten vrucht op aarde, stamt uit die tijd. Want met speciale snelle vrachtschepen (de bananenboten, die later bovendien koeling kregen) konden wij Euro- peanen opeens genieten van onbedorven, zoet, tropisch fruit. De meeste bananen van Albert Heijn komen overigens uit andere landen: Costa Rica, Colombia en Panama. Bananen van de Nederlandse keurmerk- organisatie Max Havelaar worden gepro- duceerd aan de hand van de allerstrengste sociale en ecologische eisen. De organisatie steunt de beiangen van bananenwerkers door te ijveren voor een fatsoenlijk loon en veilige, menswaardige werkomstandig- heden. Alleen als producenten voldoen aan de minimumeisen die de organisatie stelt, ontvangen zij het Max Havelaar-keurmerk. Daarnaast spant de organisatie zich in voor het bevorderen van biologische bananen- teelt, dus teelt zonder kunstmest en be- strijdingsmiddelen. Dat is gelukt. Sinds een aantal jaren zijn er biologische geteelde Max Havelaar-bananen verkrijgbaar. Bij Albert Heijn onder het label AH Biologisch Max Havelaar Bananen. AllerHande 10 - 2005 137

Allerhande | 2005 | | pagina 137