Het recept, de molen, de pot: aan Zaanse mosterd is in twee eeuwen weinig veranderd. En dat willen de mannen van Mosterdmolen De Huisman in Zaandam zo houden. Ze hebben zelfs het plan opgevat weer mosterdzaden op windkracht te malen, net als vroeger. Zauns topgeheim Hij staat er vandaag extra mooi bij; de nieuwe laag zwarte teer - dat vroeger werd aangebracht als goedkoop alternatief voor verf - doet het onderste deel van de mosterdmolen glimmen. Daardoor steekt hij imposant af tegen de andere molens aan de Zaanse Schans. Als een van de eerste molens aan de Kalverringdijk trekt de Mosterdmolen sowieso veel bekijks. Molenaar Frank Bos- man is al die blikken wel gewend. Het stoort hem niet wan- neer toeristen hun hoofd om de hoek steken, nieuwsgierig naar de grote ketels met mosterd. Vaak zijn ze verbaasd dat de potjes met donkergele inhoud die ze hier aan de deur ko- pen, worden gemaakt in de molen zelf. De Mosterdmolen is eerst en vooral een ambachtelijke werkplaats, en pas daarna een toeristische trekpleister. Dat blijkt wel uit de scherpe lucht van specerijen en azijn die ons in de vroege ochtend al tegemoet komt. Dezelfde pot mosterd die wij hier in deze kleine molen maken, zie je terug in supermarkten aan de andere kant van het land.' De Mosterdmolen levert sinds jaar en dag Zaanse mosterd aan Albert Heijn. Boven de ingang pronkt de, inmiddels vergeelde, bekende Albert Heijn-poster: 'U raadt nooit waar AH de mosterd voor de soep haalt.' GROOT GEHEIM Sinds omstreeks 1800 wordt er mosterd gemaakt in het kleine windgemaal. Aan de receptuur is in al die jaren weinig veranderd. De precieze samenstelling is een goed bewaard geheim, dat momenteel alleen molenaar Frank kent. Zijn vader vertrouwde het recept aan hem toe, zoals diens vader - de eerste mosterdmaker in de familie Bosman - dat ook aan hem had gegeven. 'Het staat nergens genoteerd. Alleen ik weet uit welke ingredienten de Zaanse mosterd bestaat,' ver- zekert Frank ons. Hij is daardoor de enige in Nederland die het originele streekproduct kan maken: een positie die Frank koestert en waar hij trots op is. Wie zijn opvolger wordt, is nog onduidelijk. In ieder geval iemand die al geruime tijd in de molen werkt.' SCHERPVAN SMAAK De receptuur mag dan ongewijzigd zijn, de smaak is veran derd: tegenwoordig smaakt de mosterd scherper. Volgens Frank het bewijs dat Zaanse mosterd een echt natuurproduct is. 'De hoeveelheid zon en regen die een mosterdplant krijgt, bepaalt de smaak van de mosterdzaden. Meer zonneschijn leidt tot pittigere zaden en dus tot een scherpere mosterd.' Voor Frank geen reden om het recept aan te passen; juist de natuurlijke smaak van mosterdzaad maakt de Zaanse variant zo bijzonder. Hij duwt de smalle bladen van een mosterdplant open en toont de smaakmakers: kleine, olierijke zaden die in vier maanden tijd rijpen en in September worden geoogst. Mosterdzaad is er in verschillende kleuren en smaken. AllerHande 10 2005 115

Allerhande | 2005 | | pagina 115