i T MIJN KLASSIEKER Samira Lahrichi (38) begrijpt best waarom het islamitische feest led al-fitr', ter afsluiting van de vastenmaand ramadan, vertaald is als 'suikerfeest'. Er komt veel koek en gebak op tafel! Zo ook haar honingkoekjes, chabakia. Tijdens de ramadan eet en drink je niks meer vanaf het moment dat de zon opkomt Honing <oekies oen ik net in Nederland was, hoorde ik steeds pra- ten over 'het suikerfeest'. Ik had er geen idee van wat dat was. Later ontdekte ik pas dat dit het Ne- derlandse woord is voor wat in het Arabisch 'ied al-fitr' heet, de feeste- lijke afsluiting van de islamitische vastenmaand ramadan. ETEN NA ZONSONDERGANG Tijdens de ramadan eet en drink je niks meer vanaf het moment dat de zon opkomt. Na zonsondergang eet je gewoon wat je lekker vindt. Een aantal dingen staat altijd op tafel. Dadels en vijgen, harira - een stevige soep - en thee met heel veel zoetigheid, zoals de chabakia uit mijn recept. Je spreekt het uit als 'sjubaakiejaa', met de klem- toon op de tweede lettergreep. De laatste avond van de ramadan treft iedereen voorbereidingen voor het suikerfeest. Het huis wordt grondig schoongemaakt en vrouwen ver- sieren hun handen en voeten met henna. Je haalt veel eten in huis en bakt een berg koekjes, want na het speciale ochtendgebed in de moskee komen de hele dag familie en vrien- den op bezoek.' OP BEZOEK BIJ FAMILIE 'In Nederland vier ik het feest anders dan vroeger in Marokko, omdat ik hier weinig familie heb. Ik ga altijd op bezoek bij het gezin van mijn broer. Soms neem ik koekjes mee. Hier in Nederland is het heel gebruikelijk dat je iets meeneemt naar een feest. Marokkanen doen dat nooit. Als ik bij mijn schoonzus op bezoek ga, zorgt zij voor alles. Helpen mag wel, natuurlijk. Thuis ben ik al heel vroeg begonnen mijn moeder in huis te helpen, omdat ik de oudste ben. Mijn moeder was best streng. Ik moest alles net zo lang overdoen tot het goed was. Met koken stond ik naast haar en dan het ze me zien hoe ik iets moest bereiden. Ook hoe ik chabakia moest bakken, maar tegenwoordig gebruik ik het recept van een vrien- din. Door mijn werk en nu met de kleine erbij heb ik er wel minder tijd voor. DELEN MET VRIENDINNEN Het is wel zo handig om de chaba kia met zijn tweeen te maken: de een frituurt de koekjes, de ander dompelt ze in de honing. Moeilijk is het niet, maar het is wel vrij veel werk. Daarom maak ik het liefst meteen heel veel chabakia, om te delen met vriendinnen. Als ik geen oranjebloesemwater in huis heb, begin ik er niet aan. Als altematief zou je wat geraspte sinaasappelschil door het deeg kunnen mengen, maar dat is toch anders. De geur van oranjebloesemwater is zo bijzonder.' AllerHande 10 2005 109

Allerhande | 2005 | | pagina 109