102 AllerHande 10 2005 Een handvol mout, een takje hop; essentiele ingredienten voor bier. En water natuurlijk. Alle ingre dienten worden gekookt in de brouwketel. HOP, WATER EN MOUT We gaan verder richting zolder, waar de mout wordt bewaard. Hier moeten we even flink de aandacht erbij houden, want er volgt een ingewikkeld ver- haal. Over gerst dat ontkiemt als er vocht bij komt. Over eiwitten, enzymen en zetmeel. En over 'eesten', het verhitten van de ontkiemende gerst, waarbij de mate van verhitting de kleur en de smaak van het eindproduct, de mout, bepaalt. We mogen allemaal het verschil proeven tussen de lichtbruine en donkerbruine moutkorrels. De eerste smaken als een ingredient voor een volkorenboterhamDe tweede zijn bitter en neigen naar aangebrande kof- fiebonen. Ook krijgen we een takje hop onder onze neus. Hop is, na water en mout, het derde ingredient dat nodig is om bier te brouwen. Net als mout bepaalt het de bitterheid en het aroma van het uiteindelijke bier. Ver- volgens bekijken we de verdieping met de roerkuipen, waarin het water en de ingredienten een welriekend mengsel vormen. Hier is bier in de maak! Daar laat de geur die uit de enorme ketels opstijgt geen twijfel over bestaan. BOKBIER, HERFSTBIER 'Omdat het nu herfst is, zijn we volop bezig met het brouwen van bokbier,' meldt brouwmeester Gerard. Bokbier heeft een heel eigen verhaal. Van oorsprong kondigde het bokbier de start van een nieuw brouwseizoen aan. Immers, vroeger lag de productie tijdens de zomer stil omdat de tempera- tuur dan te hoog was voor een stabiel gistingsproces. Daarom moest er ze- ker tot eind augustus worden gewacht. Eind negentiende eeuw kwam daar verandering in toen het dankzij een nieuwe koeltechniek lukte ook bij lagere temperaturen te brouwen. Met de introductie van de koeling werd het mogelijk de zogenoemde 'ondergistende' bieren te fabriceren, zoals pilsener. Ondergisten kunnen zich alleen ontwikkelen bij lage temperatu ren. 'Bovengistende' bieren, zoals bokbier, werden door de komst van de nieuwe techniek vrijwel geheel verdrongen. Daarom wordt bokbier nu als bijzonder bier aangemerkt. Bokbier is volgens Gerard synoniem aan vakmanschap. En omdat Hertog Jan vakmanschap zo hoog in het vaandel heeft staan, is de brouwer aan zijn stand verplicht ook bovengistend bokbier te maken.

Allerhande | 2005 | | pagina 102