Karaktervol gebrouwen In het Limburgse Arcen staat de brouwerij van Hertog Jan-bieren. Hier wordt al ruim negentig jaar water 'ormgetoverd' tot fris pilsener en karaktervolle bieren als bokbier. AllerHande ging op bezoek bij de brouwerij en proefde het typische najaarsbier. Bokbier Op een prachtige herfstdag fietsen we van Venlo naar Arcen, het dorpje aan de Maas dat vooral bekendheid geniet door de Arcense Kasteeltuinen. Wij trappen nog even door om de andere topat- tractie te bereiken: de Hertog Jan Brouwerij. We kunnen direct aanhaken bij de rondleiding. De bierexcursie zal een uur duren en begint met een grote verrassing. Want niemand minder dan de brouwmeester zelf leidt ons rond: Gerard van den Broek, 'het gezicht van Hertog Jan'. Met zijn sympathieke glimlach en zijn Bourgondische buik was hij al vaak op televisie te zien. En wel in de commercial 'Het dilemma van Arcen', waarin hij moet kiezen tus- sen een heel lekker biertje en een heel lekker biertje. DE SMAAK VAN PASSIE De brouwmeester heet iedereen van harte welkom en begint met 'een stukje' historie. Hij verhaalt over de oprichting van de Stoombierbrouwerij in 1915. Toen besloten vier bevriende brouwers bier te gaan brouwen onder de naam 'De Vriendenkring'. Pas rond 1980 kreeg het bier zijn huidige naam: die van de hertog van Brabant, een geboren levensgenieter. Hij maakte zich in de dertiende eeuw onsterfehjk door zijn passie voor vechten, vrouwen en... bier! 'Voor ons is hij de ideale icoon, omdat "passie" een essentieel ingredient is voor een smakehjk bier,' licht Gerard toe. Niet alleen de naam, ook de locatie van de brouwerij blijkt goed gekozen. Want op deze plek lukte het een waterreservoir aan te boren dat wordt af- gedekt door een dikke kleilaag. Die maakt het onmogelijk dat het water met verontreinigd oppervlaktewater in aanraking komt. 'Water is het hoofd- bestanddeel van bier. Wil je een perfect bier kunnen brouwen, dan moet je kunnen vertrouwen op de kwaliteit van je water. Neem maar eens een slokje.' Gerard deelt kartonnen bekertjes met Hertog Jan-logo rond. Heel serieus nipt iedereen aan het water en prijst het om haar zachtheid. Ruiken, proeven, kijken. Brouwmeester Gerard van den Broek beoordeeltde kwaliteit van zuivere hop, een van de belangrijkste ingredienten voor bier. AllerHande 10 2005 101

Allerhande | 2005 | | pagina 101