Driemaal de druif in een lekker hapje Gemarineerde vanilledruiven met kaas Druivenspiesjes met Griekse yoghurt Pate met druivencompote druiven groter te laten worden. De pitjes zitten er wel nog in, maar zijn bij dit ras zo klein dat je ze niet proeft. SARDINES EN OUZO Die avond zijn er gebakken sardines, olijven, feta en ouzo. We zijn samen met Georgos te gast bij Jannos en zijn vrouw Dora. Jannos is een van de vele boeren uit de omgeving die druiven levert aan Balakanakis. Want de familie Balakanakis koopt ook druiven op van boeren uit de om geving. We zitten op de veranda en praten over fruit. Want behalve druiven, verpakt Georgos' familie ook perziken, kersen, abrikozen en asper- ges. Naarmate er meer ouzo stroomt, groeit de passie. Als de zon bijna onder is, lopen de man- nen gearmd de velden in. Nog een keer kijken hoe ze erbij hangen. Een bliksemflits. In de verte dondert het al. Misschien hebben we geluk en mogen ze er morgen al af. Want druiven oogsten wil je een keer in je leven gedaan hebben. Druiven zijn een vaste begeleider van een kaasplankje. Gemarineerde druiven zijn dan extra lekker. Halveer 200 gram pitloze druiven en schep ze om met 6 eetlepels grappa (Gall Gall) en 1 zakje vanil- lesuiker Laat de druiven mimmaal 1 uur in de koelkast marineren. Serveer de gemarineerde druiven bij pittige geitenkaas, blauwaderkaas of een lauwwanme kaastaart: Bekleed een kleine springvorm (doorsnede maximaal 20 cm) tot halverwege de rand met bladerdeeg. Bedek de bodem met 200 gram blokjes belegen kaas. Klop 2 eieren los met 100 ml room en 1 theelepel gedroogde oregano Schenk dit eimengsel over de kaas en bak de taart in een voorverwarmde oven van 200 °C in ca. 30 min. gaar en mooi bruin. Druiven en Griekse yoghurt gaan goed samen. Steek per persoon een satestokje vol pitloze druiven Meng 300 gram Griekse yoghurt met 80 gram grof gehakte pecannoten naturel en honing naar smaak. Verdeel de yoghurt over vier (wijn)glazen en leg het spiesje over het glas. Zoete druiven smaken heerlijk bij pate. Maak ook eens deze lekkere druivencompote. Halveer 250 gram pitloze druiven en kook ze met 125 gram geleisuiker speciaal (Van Gilse) in 2-3 minuten tot een grove moes. Laat de compote afkoelen. Snijd van 4 sneetjes donker (noten)brood de korstjes en rooster ze in de grillpan of in de broodrooster. Beleg elk sneetje met een plakje pate en garneer met een lepel koude druivencompote. Leuk als voorgerecht of op kleinere stukjes geroosterd notenbrood als borrelhapje. ITEKST: STEPHANIE PANDER FOTOGRAFIE: BRENDA VAN LEEUWEN AllerHande 9 2005 87 De boerderij van de ouders van Flora (rechts- boven) ligt aan de voet van een berg midden tussen de druivengaarden, op een steenworp afstand van zee. Tien jaar geleden verhuisde het gezin van Athene naar Nafplio. Flora's vader was het stadse leven zat en stortte zich in het boerenleven. Sindsdien levert hij druiven aan Georgos Balakanakis (links). Hard werken, maar de kleine Flora geniet elke dag van het buitenleven. Pate met druivencompote

Allerhande | 2005 | | pagina 87