Als de zon bijna onder is, lopen de mannen gearmd de velden in. Nog een keer kijken hoe de druiven erbij hangen. Gemarineerde vanilledruiven met kaas e druiven zijn rijp als de bladeren moe zijn.' Hoe je dat ziet? Georgos Balakanakis (38) grijpt naar een druivenstok. 'Zie je de toppen? Die beginnen al een beetje te buigen. Nog even en de eerste doosjes pitloze druiven staan klaar om richting Zaandam te vertrekken.' De Griekse firma Balakanakis levert witte druiven aan Albert Heijn. Pitloze druiven, wel te verstaan. PLUKKEN OP GEVOEL Samen met zijn broer Miltiadis (36) werkt Georgos in het bedrijf van zijn vader. In de enorme bedrijfshal in Nafplio (twee uur ten zui- den van Athene) worden de druiven geselecteerd en verpakt om verder getransporteerd te worden. Familietrots met een hoofdletter F. En ondanks zijn gevorderde leeftijd heeft hun vader nog altijd het laatste woord als het om druiven gaat. De dagen vlak voor de oogst zijn belangrijk. De broers controleren de druiven dagelijks en wach- ten het juiste plukmoment af. 'Buikgevoel,' aldus Georgos. Natuurlijk zijn er tekenen. Behalve de vermoeide bladeren, kleuren de steeltjes van felgroen naar geel. Maar om het exacte moment te herkennen, moet Balakanakis je achternaam zijn. Vandaag is ook vader Athanasios (73) erbij. De handen op zijn rug spelen met de zilveren kralen van zijn komboloi (soort rozenkrans, red.). Hij loopt langs zijn stokken. Het hoofd iets schuin naar beneden, de ogen onafgebro- ken gericht op zijn druiventrossen. Het is half juli, kwart over acht's ochtends en bijna dertig graden. De oude man is stellig. 'We moeten niet te lang meer wachten. Voor volgende week wordt regen voorspeld.' KWETSBAAR RAS In het gebied rond Nafplio en Korinthe wordt vooral de druivenvariant Thompson verbouwd, een van de lekkerste pitloze druiven die er is. Het is het bijzondere microklimaat dat ervoor zorgt dat deze druif het hier zo goed doet: weinig neerslag en lekker warm. Omdat de druif hier al sinds mensenheugenis op de hellingen staat, be- schikken de boeren uit deze streek over veel ken- nis. Georgos: 'Dit is een kwetsbare druif, omdat de vruchten erg dicht op elkaar groeien. Vocht is bijvoorbeeld niet goed, want als dat tussen de druiven komt, heb je kans op rotting.' WAAR IS DE PIT GEBLEVEN? We willen het toch echt weten en u hebt het zich vast ook wel eens afgevraagd: hoe is die druif van zijn pitten afgekomen? Balakanakis kreeg de vraag vaker gesteld: 'Niks geen gemanipuleer in een laboratorium. Pitloze druiven zijn zo oud als de Griekse mythologie; een stokoud ras.' Sultanines werden ze genoemd en wij kennen ze als rozijnen. Het zijn van oorsprong heel kleine druifjes die zich het best leenden om te drogen. Door de stokken op een bepaalde manier te behandelen en te snoeien, lukte het de boeren de 86 AllerHande 9 2005 Een ruig landschap, eindeloze druivengaarden, fruitbomen en tempels. In de zomermaanden Is het er heet en droog; precies het klimaat waarin de pitloze druif zich goed voelt. De familie Balakanakis is trots op de eigen druivengaarden, die elk jaar weer een grotere oogst leveren dan het jaar ervoor. Nog twee jaar en de stokken bereiken hun top.

Allerhande | 2005 | | pagina 86