Taglia+elle met gegrilde groenten PASTA A LA CAROLINE PETERS VERSIE ZIE PAGINA 81 Deze productie kwam tot stand met dank aan kookstudio Oldenhof. Zin om met uw eigen kookclub ook zo'n middag te organiseren? Voor mogelijkheden van verhuur van de studio kijk op www.oldenhof-kookkado.nl Caroline wil graag dat Peter haar favoriete pasta- recept onder handen neemt; een gerecht dat ze al gauw een keer per week eet. 'Ik maak het meestal met spaghetti of volkorenmacaroni. Daarbij maak ik dan een saus op basis van gepelde toma- ten, champignons, knoflook, ui, tomatenpuree, courgettes en gehakt. En een zakje macaroni- kruiden voor extra smaak.' Het zakje macaronikruiden wordt deze keer aan de kant geschoven. 'Die laten we maar even voor wat ze zijn.' Ook wat de rest van de ingredienten van de saus betreft, wil Peter ingrijpen. 'Het is zonde alles tegelijkertijd bij elkaar in een pan te gooien. Daardoor komen de afzonderlijke ingre dienten nooit tot hun recht. Deze groenten zijn bovendien zeer geschikt om te grillen. Hierdoor wordt hun smaak veel intenser.' Vervolgens laat hij Caroline lange dunne plakken van een courgette snijden, die later in de grillpan een spannend ruitpatroon krijgen door ze overdwars te grillen. 'Zo'n grillpan is werkelijk te gek. Ik weet nu wat ik voor mijn verjaardag wil,' reageert Caroline enthousiast. Grote verrassing voor haar is de ansjovisolie die met een enkel takje rozemarijn een heel subtiel accent geeft aan de pasta. 'Het smaakt meteen anders. Dat ga ik thuis vaker doen.' Tot slot adviseert Peter om, in plaats van spaghetti of macaroni, tagliatelle te kiezen. 'Dat zijn meestal losse nestjes, zodat je heel makkelijk de juiste hoeveelheid kunt bepalen.' Dan haalt hij rucola te voorschijn. 'Deze vermeng je straks met de warme tagliatelle. Als je de rucola scheurt in plaats van snijdt, zul je merken dat hij veel beter smaakt.' Amper twintig minuten later zet- ten de drie vriendinnen hun tanden in de pasta. 'Zo heerlijk en toch heel eenvoudig te maken,' concludeert de zichtbaar trotse Caroline. A Twee a drie nestjes tagliatelle per persoon is voldoende. A^ Een grillpan heeft Caroline nog niet; die vraagt ze dus voor haar verjaardag! 78 AllerHande 9 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 78