SPLITSEN ZONDER KNOEIEN EVEN SCHRIKKEN In bepaalde recepten worden eiwit- ten of dooiers apart gebruikt. Daar- voor moet het ei worden gesplitst, en dat vergt wat handigheid. Er mag geen spoortje dooier in het eiwit terechtkomen, anders lukt het bijvoorbeeld niet om het eiwit in stijve pieken te kloppen. Allereerst moet de schaal kapot. Doe je dat met een scherp mes, dan sla je er zo doorheen en raakt de dooier zeker lek. Houd daarom het ei overdwars in de ene hand en neem een gewoon tafelmes in de andere. Geef met het mes snel en hard een tik midden op het ei. Zo ontstaat een keurig rechte breuk in de eierschaal en kan het ei tussen beide duimen voorzichtig wor den opengebroken. Houd de helften nu boven een kom en hevel de dooier voorzichtig heen en weer van de ene helft in de andere, zodat al het eiwit in de kom loopt en de dooier in een halve eierschaal achterblijft. Helaas hoeft er maar een scherp puntje aan de eierschaal te zitten en de dooier prikt alsnog stuk. Je kunt daarom ook een speciaal eierscheidertje gebruiken. Of breek het ei in je hand en laat het eiwit tussen je vingers door in een komme- tje lopen, zodat de dooier ongeschon- den in je hand achterblijft. Heel verse eieren pellen is geen suc- ces. Het eiwit blijft kleven aan het nog stugge vlies net onder de schaal, wat resulteert in een ei met stukjes eruit. Geen gezicht, zo'n ei kun je beter uidepelen. Door eieren na het koken onder koud stromend water te houden, krimpt de eierschaal een beetje en wordt deze ook brosser. Rol het ei daarna met een hand erop gedrukt over het aanrecht, waardoor de schaal helemaal random barst. Dat pelt makkelijker. AllerHande 9 2005 69

Allerhande | 2005 | | pagina 69