WATZEGT DE KLEUR? HOE BEWAREN? Het is een raadsel waarom koelkastfabrikanten eierrekjes maken in de deur. Dat is namelijk de slechtst denkbare plek om een ei te bewaren! Door het open- en dichtgaan van de deur schom- melt de temperatuur en ontstaat condens. Bewaar eieren net als in de winkel op een koele plek of zet ze in hun originele doos in de koelkast. Plaats ze niet pal naast sterk ruikende zaken als gerookte vis, prei of blauwaderkaas, want door hun poreuze schaal nemen eieren heel snel an- dere geuren en smaken over. 'Hoe verser, hoe beter' gaat voor een ei niet op. De eerste dagen na de leg zit er nog maar weinig smaak aan. Op de doos staat de uiterste houdbaarheidsdatum van de eieren vermeld. Bij Albert Heijn is dat nog minstens een week na aanschaf. Raar maar waar, aan het oorlelletje is vaak te zien welke kleur ei een kip legt. Dat heeft dus niets te maken met de kleur van de kip zelf. Een witte oorlel betekent een wit ei, kippen met rode oorlellen leggen bruine eieren. Simpel. Een uitzondering vormen de kippen van het Araucana-ras, afkomstig uit het Andesgebergte. Zij leggen prachtige mintgroene eieren met een iets pittiger smaak. De kleur van de dooier heeft te maken met het kippen- voer, Eet de kip veel gras of mai's, dan wordt het eigeel donker en bijna oranje; van graan wordt de dooier licht- geel. De kleur van het ei of de dooier zegt niets over de smaak of kwaliteit van het ei. Die factoren worden vooral bepaald door het voedsel van de kip.

Allerhande | 2005 | | pagina 67