o !>l w Waar zouden we zijn zonder het ei? Een ei is voedzaam, goedkoop, makkelijk in gebruik en natuurlijk heel lekker. Tenminste... mits op de juiste manier klaargemaakt. Want, wat is het geheim van het perfecte spiegelei? En hoe maak je het ultieme gekookte eitje? Ontdek het allemaal in dit eidossier. WELKE SOORTEN ZIJN ER? WAT ZIT ERIN? Het ene ei is het andere niet. Net als kleding worden eieren ingedeeld in de maten S, M, L en XL. In een eierdoos zitten meestal exemplaren van een gewichts klasse, maar bij biologische eieren zijn M en L ook wel gemengd. Grote eieren bevatten verhoudingsge- wijs meer eiwit en minder dooier. Aan de keurmer- ken op de doos en aan de eerste twee cijfers van de codestempel op het ei is te zien om welk type ei het gaat. Kooieieren uit de legbatterij (code 03) wor den bij Albert Heijn al meer dan vijftien jaar uit de winkel geweerd. Zo blijven er nog drie typen eieren over die in oplopende graad van diervriendelijkheid worden geproduceerd. Allereerst de gewone schar- releieren (code 02) en vervolgens de vrije uitloop- eieren (code 01) van kippen die wat meer eigen ruimte hebben. Tot slot biologische eieren, zowel van huismerk AH Biologisch als van het bijzondere kippenras Columbian Blacktail. Ze dragen de code 00 en zijn herkenbaar aan het EKO-keurmerk op de verpakking. Hierop is strenge controle. De smaak en kwaliteit van een ei worden bepaald door wat de kip eet. Sommige typen ei zijn hiernaar vernoemd, zoals een grasei, mai'sei of viergranenei. Een ei is klein van stuk, maar staat bol van de voedingsstoffen. Een gemiddeld ei weegt 60 gram en levert 80 kilocalorieen. Alleen de dooier bevat vet en verras- send genoeg meer eiwitten dan het eiwit. Wie aanleg voor een hoog cholesterolge- halte heeft, moet vooral oppassen met verzadigde vetzuren. Die komen in eieren nauwelijks voor, dus een eitje kan echt geen kwaad. Daarnaast bevat een ei veel belangrijke vitamines (A, D en K) en mineralen. 66 AllerHande 9 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 66