Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. Ik ben zwanger. Mag ik vacuu mverpakte gerookte zalm eten? Wat zit er in witte chocolade? f Regelmatig zie ik op het etiket van een product 'gemodificeerd zetmeel' staan. Wat is dat? Ik maak vaak pasta met tonijn of zalm uit blik. Is vis uit blik net zo gezond als verse vis? Kunt u mij vertellen of rooibosthee net als zwarte thee the'i'ne of cafeVne bevat? Tijdens uw zwangerschap dient u op te passen met het eten van vacuumverpakte gerookte zalm. Hierin kan de listeriabacterie voorkomen, die gevolgen kan hebben voor uw ongeboren kind. De kans op een listeriabesmetting is vrij klein, maar omdat voorkomen beter is dan genezen, wordt het eten van deze vis afgeraden tijdens de zwanger schap. Andere gerookte vis, zoals paling en makreel, is niet rauw en vormt dus geen probleem. Haring is wel rauw, maar wordt zo kort bewaard, dat er geen gevaar is voor uitgroei van listeria. 1^0^ Eigenlijk is witte cho- colade helemaal geen chocolade. Volgens de Warenwet mag chocolade pas chocolade worden genoemd als er minstens 35% cacaopoeder in zit. Witte chocolade bevat helemaal geen cacaopoeder, maar is gemaakt van cacaoboter, melkpoeder, vanillearoma en suiker. Ja! Vis is gezond vanwege de unieke visvetzuren die erin zitten. Bij het inblikken van vis blijven die vetzuren goed behouden. Rijk aan visvet zuren zijn vooral vette vissoorten als sardines, makreel, zalm, haring en paling. De visvetzuren verkleinen waarschijnlijk de kans op hart- en vaatziekten en zijn ook nog goed voor de hersenen. Daarom is het advies om een a twee keer per week vis te eten, waarvan een keer vette vis. Daarbij maakt het dus niet uit of het verse vis is of vis uit blik. Zetmeel is een koolhydraat, een natuurlijk bestanddeel van granen, mais, rijst en aard- appels. Om het beter te kunnen verwerken of beter te laten smaken, wordt het zetmeel chemisch bewerkt. Dit gemodificeerde zetmeel wordt in veel levensmiddelen verwerkt als ver- dikkingsmiddel. Ook thuis gebruiken we zetmeel van aardappels of mats als bind- middel. Aardappelzetmeel wordt vooral gebruikt voor gerechten die helder moeten blijven, zoals jus, soep en fruitsaus. Maiszet- meel (maizena) gaat in soepen en sauzen, maar is ook een basisingredient van via of pudding. V i X. Cafe'ine en theine zijn dezelfde stof, alleen heet deze opwekkende stof in koffie cafe'ine en in thee theine. Rooibos bestaat uit_ gedroogde takjes van de rooibosstruiken en is van nature the'inevrij. Dus als u theine of cafe'ine wilt vermijden, is rooibos een goed alternatief voor koffie en thee. AllerHande 9 2005 163

Allerhande | 2005 | | pagina 163