Sauvignon blanc: FRISSE EN KRUIDIGE WITTE WIJN W 2 Fris, met de smaak van groene appel. Dat is het belang- rijkste kenmerk van de sauvignon blanc. Toch kunnen de karakters van de wijnen onderling nogal verschillen. Zo hebben wijnen van de sauvignon-blancdruif uit koude wijngebieden, zoals de Loire- streek, nadrukkelijk iets friszuurs in hun smaak en ruiken ze naar gras, asperges en groene kruiden. In war- mere wijngebieden, zoals in Zuid- Afrika of - in een mooi wijnjaar - de Franse Bordeaux, heeft de sauvignon blanc heel andere kenmerken. Zo is het zuur in deze wijnen milder en maken de typische grasgeuren plaats voor de geur en smaak van geel fruit, zoals abrikoos en kruisbes. WAARVANDAAN? Sauvignon blanc is de belangrijkste druif van een aantal gebieden in de Loirestreek: Sancerre, Pouilly-Fume en Touraine. Maar tegenwoordig is de populaire druif in bijna iedere uithoek van de wereld te vinden. Hij is echter niet zo wijdverbreid als bijvoorbeeld de chardonnay. Oorzaak hiervan is dat de sauvignon blanc zich minder goed aanpast aan verschillende omstandig- heden in de wijngaard. De sauvignon blanc is het meest op zijn gemak in een relatief zacht klimaat, zoals in het milde Nieuw- Zeeland. Het is geen gemakkelijke druif, maar gelukkig weten wijnma- kers steeds beter hoe ze hem moeten behandelen. LEKKER ALS APERITIEF Sauvignon blanc is bij uitstek een begeleider van een lichte lunch of voorafje, zoals een salade of visge- recht. Zorg dan wel dat daar frisse citrussmaken en groene kruiden in zitten: die halen het beste uit de druif. Het frisse karakter van sauvignon blanc maakt de wijn tot een aantrek- kelijk, eetlustopwekkend aperitief. De frisheid van de sauvignon blanc kan worden geaccentueerd door de wijn goed gekoeld te serveren - maar nooit kouder dan koelkasttemperatuur. Thuis sauvignon blanc proeven? Probeert u dan deze eens: Loire: Remy Pannier Sauvignon Vin de Pays de Jardin de la France, een fruitige frisdroge sauvignon,3.59. Nieuw-Zeeland: Montana Sauvignon Blanc, met frisse geur en smaak van citrusfruit, 5.99. Zuid-Afrika: Welmoed Sauvignon Blanc, een frisse sauvignon, 4.49. AllerHande 9 - 2005 149

Allerhande | 2005 | | pagina 149