Chardonnay: Chardonnay typisch voor de Bourgogne? Nee hoor, inmiddels zijn zowel de druif als de wijn overal ter wereld te vinden. MILDE, FRUITIGE WITTE WIJN Een greep uit het wijnassortiment: Languedoc: Wild Piq Chardonnay, een fruitige ronde frisse wijn, C 3.99. Zuid-Afrika: Swartland Chardonnay, een zacht fruitige, voile wijn, 3.99. Chili: Undurraga Chardonnay, een zacht fruitige elegante chardonnay, 4.99. 1 Een smaak en geur van verleidelijk geel fruit: van ananas en mango in warme ■rtk, wijngebieden tot I perzik en appel in koelere streken. Hieraan herkent u een wijn gemaakt van goed verzorgde chardonnay-drui- ven. De zuurgraad van de wijnen is meestal mild, een enkele keer citrus- achtig ffis. Dit laatste komt vooral in koele wijngebieden voor. De 'vettere' chardonnay-variant, die meestal uit warmere gebieden komt, smaakt een beetje boterachtig en heeff een romige structuur. De wijn heeft vaak hout- achtige tonen. Om dit effect te krijgen, laten wijnmakers deze chardonnay rijpen op nieuwe houten vaten die hun smaak afgeven. Een chardonnay is op zijn mooist als hij ook nog van zichzelf een nootachtig aroma heeft. WAARVANDAAN? Je hoort wel eens iemand zeggen: 'Nee dank u, geen chablis, ik heb liever een chardonnay'. Diegene weet waarschijnlijk niet dat de wijnen in de Chablis-regio al eeuwen van de chardonnay-druif worden gemaakt, net als het merendeel van de andere witte wijnen uit de Bourgogne. Ooit trokken chardonnay-liefhebbers uit de hele wereld naar de Bourgogne om daar wijnen te kopen. Dat is niet langer noodzakelijk; zowel de druif als de wijn zijn inmiddels werkelijk overal ter wereld te vinden. Zo is in California, Australia en Nieuw-Zee- land de chardonnay zelfs de belang- rijkste witte druif. LEKKER ALS UITGAANSWIJN Chardonnay wordt veel geschonken in cafes en restaurants, omdat de milde smaak door veel mensen wordt gewaardeerd. Maar ook thuis doet hij het prima: dankzij het milde karakter is de wijn goed te combineren met uiteenlopende gerechten. Bijvoorbeeld een Aziatisch getinte salade of in boter gebakken of zelfs gerookte vis. Dat laatste geldt vooral voor de chardon- nays die op hout hebben gelegen. 148 AllerHande 9 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 148