Welnee! Gezond eten kan toevallig heel lekker zijn. AllerHande stuurde drie kinderen op pad. Om boodschappen te doen voor een maaltijd die volgens hen lekker en gezond is. Ze kwamen terug met zwarte pasta, vis en radijsjes. s gezond vies?!? Op school hebben ze m alledrie 'al gehad', de vernieuwde 'Schijf van Vijf waarin staat met welke vijf regels je rekening moet houden om gezond te eten. Aller- Hande-voedingskundige Fiona somt ze nog even op: gevarieerd en vooral niet te veel eten, veel groenten, fruit en brood eten, zuinig zijn met vet... 'O ja,' roept Sohaib (9), 'je moet ook geen hard vet eten, maar olie!' 'Klopt!' zegt Fiona, 'vloeibaar vet is veel gezonder dan hard vet zoals boter. Maar zelfs als je te dik bent, moet je elke dag een beetje vet binnenkrijgen. Dat heb je bijvoorbeeld nodig voor vitamines. In de vakjes op de rand van de Schijf van Vijf staat daarom ook olie. Trouwens, niks is superongezond, zo- lang je maar elke dag uit alle vakjes van de schijf eet en niet meer eet dan je nodig hebt.' 'Maar er staat ook iets niet op de schijf. lets dat wel heel belangrijk is,' zegt Fiona. 'Snoep,' grapt Sohaib. 'Kaas,' zegt zijn zus Rokaja (11),'is dat niet meer gezond?' 'Kaas hoort in het vakje bij vlees,' legt Fiona uit. 'Er zit veel eiwit in, maar ook veel vet, dus moet je er maar een beetje van eten.' RENNEN OF STILZITTEN Fiona: 'Bewegen hoort ook bij gezond eten. Als je veel hebt bewogen - naar school gerend en in de pauze een potje gevoetbald - dan mag je wat meer eten dan wanneer je de hele dag hebt stil- gezeten. Dan verbruik je namelijk minder ener- gie en dus moet je ervoor zorgen dat je minder calorieen binnenkrijgt.' Hollen naar de winkel dus maar, om te kijken met welke dingen uit de Schijf van Vijf ze iets willen maken. Oona (9), Sohaib en Rokaja besluiten iets met vis te gaan koken, want dat vinden ze lekker en het is super- gezond. Gerookte zalm vinden ze alledrie lekker, en garnalen ook. Dat wordt het dus, maar wat eet je erbij? Rijst? Aardappels? Bij het pastaschap valt hun oog op zwarte tagliatelle. 'Huh? Wat is dat?!' Fiona legt uit dat er een beetje zwarte inkt van een inktvis door het pastadeeg wordt gedaan. Je proeft er niks van, maar het ziet er wel mooi uit. 'Het zijn net dropveters!' zegt Rokaja. De zwarte pasta gaat in het mandje. Fiona helpt hen verder op weg: 'Zullen we dan geen room- saus, maar een sausje van olijfolie en citroensap erbij maken? Net als bij sla. Lekker fris en licht.' Oona: 'En wat gaan we erbij drinken? Melk of zo? Je moet toch heel veel drinken op een dag?' Klopt, ook dat staat in de schijf. Sohaib haalt bi- ologische melk, want 'ik ben ertegen dat koeien in de stal staan!' Hij heeft halfvolle melk gepakt omdat daar minder vet in zit. Slim! Bij het affe- kenen stikken de drie haast van de lach; er ligt een zak roze snoepspekjes tussen de boodschap pen... Waar komt die opeens vandaan? AllerHande 9 2005 137

Allerhande | 2005 | | pagina 137