Haal meer uit de vriezer Een voile vriezer: ideaal bij spontaan bezoek of een druk bestaan. Maar wat kun je wel en wat kun je niet invriezen? En hoe lang kun je het vervolgens bewaren? Een korte handleiding invriezen. WAT ZEGGEN DE STERREN? VOORKOM GROTE IJSKRISTALLEN SLIMME VOORRAAD NIET2X INVRIEZEN! SCHOONMAAKBEURT In een diepvriezer kunt u uw gekochte diepvriesproducten langer bewaren dan in een vriesvak. Indien u een koelkast met vriesvak hebt, let dan op de steraanduiding op uw koelkast. Die geeft aan hoe lang u iets maximaal ingevroren kunt bewaren: koelkast: ongeveer 1 week koelkast: ongeveer 1 maand of**** koelkast: ongeveer 3 maanden Snel invriezen zorgt voor kleine ijskristallen in het product. Langzaam invriezen levert grotere ijskristallen op. Die kristallen kunnen de celwanden in produc- ten kapot drukken, waardoor het product als het ware 'lek' raakt en tijdens het ontdooien veel vocht verliest. Het gevolg: minder smaak en minder voedingsstoffen. Grote ijskristallen kunt u voorkomen door niet te veel tegelijk in te vriezen. Vries per 24 uur bijvoor- beeld nooit meer dan tien procent van de inhoud van uw vriezer in. Sommige vriezers hebben een spe- ciale invriesstand die ervoor zorgt dat producten heel snel worden ingevroren. Met diepvriesgroenten, vlees en vis, pizza's en patat frites in de vriezer grijp je nooit mis. Maar denkt u ook eens aan: Weekendbroodjes om af te bakken. In een goed afgesloten diep- vrieszak kunnen ze zo de vriezer in. Houdbaarheid: 1 maand Zandtaartdeeg. Deeg over? Rol het in plasticfolie en verpak het in een diepvrieszak. Houdbaarheid: 3 maanden Verse kruiden. Knip ze fijn en verdeel ze over een ijsblokjeslade. Giet er koud water op en vries het in. Houdbaarheid: 6 maanden Verse seizoensproducten. De meeste groenten kunt u het beste eerst kort blancheren (onderdompelen in kokend water). Ook het meeste fruit kunt u invriezen. Rood fruit bijvoorbeeld, maar ook banaan (eerst pellen!) of mango. Houdbaarheid: 6-8 maanden Bouillon. Koel bouillon goed af en doe deze over in een diep- vriesdoos of diepvrieszak. Houdbaarheid: 3 maanden Toefjes geklopte slagroom. Gespoten op een stuk aluminiumfolie voor een snelle garnering. Houdbaarheid: 1 maand Vleeswaren. Verpak ze goed in een diepvriesdoos of -zak. Houdbaarheid: 1-3 maanden Eenmaal ontdooide voedingsmiddelen kunt u niet nog een keer invriezen. Bij het ontdooien worden bacterien weer actief (ze zijn immers niet doodgegaan door het invriezen). De bacterien vermeerderen zich snel en u vriest vervolgens een bacterierijk product in. De kwaliteit van het product gaat daardoor snel achteruit en u loopt risico op een voedselinfectie. Wilt u bacterien geen kans geven, maak uw vriezer dan een a twee keer per jaar schoon. Leg alle diepgevroren producten in een koelbox met koelelementen of verpak ze goed in krantenpapier. (Wie weet hebben de buren even tijdelijk wat plek in de vriezer voor uw producten.) Schakel de vriezer uit en zet bakken met heet water in de vriezer met de deur open. Zo smelt het gevormde ijs snel. Maak de vriezer vervolgens aan de binnenkant schoon met een sopje met allesreiniger of soda en spoel na met schoon water. Schakel het apparaat weer aan en leg de spullen zo snel mogelijk terug. 128 AllerHande 9 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 128