jy! Hollands? Ben je mal! 'Friet met' is Frans. 'Avec moules' (met mosselen) of 'avec poulet' (met kip), geserveerd door een keurige ober met Parijse allure en als het even kan van stijlvol porselein. Daarom, vierechte bistroklassiekers om thuis de show mee te stelen. LeB istro De bistro is terug van weg- geweest! Niet meer zoals wij hem kennen uit de jaren '70 toen er gegeten werd van houten borden, slakken in kruiden- boter een must waren en de zaak schaars verlicht werd door kleine stoffige schemerlampjes. Nee, de moderne bistro is er een met Parijse allure: eenvoudige houten tafels bedekt met wit linnen, strak wit porselein en oud tafelzilver. Het enige wat eigenlijk helemaal niet is veranderd, is de menukaart. Met daarop klassiekers als gekruide mosselen, steak grillee en gebraden kip in een saus van wittewijnazijn. Dit laatste gerecht werd onsterfe- lijk doordat de regisseur Claude Chabrol er in 1985 een film naar noemde: 'Inspecteur Lavardin- Poulet au vinaigre'. Een ding heb- ben al deze gerechten gemeen: ze worden altijd vergezeld van lekkere, dikke zelfgemaakte frieten. RUSSISCH VOOR SNEL? Parijs is de bakermat van de bistro. De doorgaans eenvoudige eetgelegenheid had hier altijd al net iets meer allure dan in de rest van Frankrijk. Lang is gedacht dat 'bistro' - ook wel als 'bistrot' geschreven - afgeleid was van het Russische 'bjistro'. Russische sol- daten die na de val van Napoleon Bonaparte, in 1815, de stad bezet- ten mochten geen alcohol drinken. Daarom zouden ze bij hun snelle bezoekjes aan de dranklokalen 'bjistro!' hebben geroepen, om de waard te laten opschieten. KLASSIEKERS EN TRENDS Het belangrijkste kenmerk van de bistrokeuken is de eenvoud van de receptuur. En de smaak is op-en-top Frans. Dat betekent veel aandacht voor vlees en vis, meestal met een stevige saus, met ernaast garnituur. Die garnituur blinkt uit in eenvoud: een simpele groene sla, op smaak gebracht met wat olijfolie en wijnazijn. De grof gesneden frieten die erbij worden geserveerd, zijn twee keer gebak- ken in arachideolie (olie geperst uit pinda's) en gezouten met dikke korrels zeezout. Hoe eenvoudig een maaltijd ook is, de Fransen geven de voorkeur aan drie gangen. Traditionele voorgerechten zijn slakken a la bourguignonne - met kruidenboter - maar ook pate of ham, geserveerd met kleine zure augurkjes. Parijse dames met oog voor de lijn prefereren crudites, een schotel met rauwe groenten en vi naigrette. En de maaltijd afsluiten? Toe is er kaas, fruit, noten en voor wie zich echt wil laten gaan een warme tarte tatin met roomijs. AllerHande 8 2005 85

Allerhande | 2005 | | pagina 93