n Surimitaartje met geconfijte tomaat Beng, beng, beng. Als een timmerman slaat Hardy Smit met de platte kant van zijn hakmes op een kipfilet. Tegenover hem staat rood fruit au bain marie warm te worden in een pannetje, en een kookeiland verderop worden trostomaten ontveld. Het is de eerste donderdag van de maand. De twintigkop- pige witte brigade van Kookclub Les Chefs uit Driebergen werkt in groepjes aan drie gangen. Bon Rademaeker is 'chef de partie' van het voorgerecht, een surimitaartje met gekonfijte tomaat en bieslookroom. De romatomaten liggen al in de oven. 'Oven niet te hoog,' zegt Bon tegen zijn groep. 'De tomaten moeten twee uur heel langzaam drogen en zeker niet bruin worden. In de keuken moet je vooral geduld hebben. Mensen willen te snel resultaat.' Hardy is het roerend met hem eens: 'Koken is voor de helft logistiek. Wat moet je wanneer hoe lang bereiden. Als je dat eenmaal in de vingers hebt, ben je met elk gerecht al een heel eind,' roept hij vanachter de kachel. Dan glijdt zijn blik weer over de pitten. 'Jongens, uitkijken bij het blancheren van de spinazie. Die moet echt niet langer dan een a twee seconden, anders krijg je smurrie. En hij moet z'n bite behouden; straks moet hij ook nog in de braadpan en oven. Daarom moet je hem direct na het blancheren onder koud water afspoelen. Toe maar, uit de pan die groente en uitlekken maar.' PROFESSIONEEL Bon Rademaeker en Hardy Smit kennen elkaar van een kookclub uit Den Bosch waar ze lang lid van waren. Maar voor beiden werd de culinaire club te onpersoonlijk en te groot. Omdat ze toch bij elkaar in de buurt woonden, besloten ze zelf een kookgenootschap op te richten. 'We kwamen elk met tien personen en konden in de professio- neel ingerichte kookstudio Koksgasten in Driebergen beginnen,' aldus Bon. Les Chefs, doopten ze zichzelf. Een nogal pretentieuze naam voor een kookclub, maar dat is niet zo bedoeld. Hardy: 'Iedereen is tenslotte zijn eigen chef.' En niet om zichzelf op de borst te slaan, maar ze koken wel op restaurantniveau. 'Dus een beetje chef mogen we ons best noemen.' TWINTIG WITTE KIELEN Les Chefs bestaat uit twintig man. Diverse beroe- pen zijn vertegenwoordigd: slijter, bloemist, bankdirecteur, manager.Eric is met 35 jaar de ZIE PAGINA 63 a. De zoete tomaat en smeuige bieslook room passen perfect bij elkaar. Bon (I) en Hardy halen de geconfijte tomaten na twee uur uit de oven. L AllerHande 8 2005 59

Allerhande | 2005 | | pagina 67