VJ Ze is lang, dun en blond en de Fransen zijn apetrots op haar: la baguette. De stok is uitge- groeid tot het symbool van Frankrijk. Draag haar losjes onder de arm, eet haar altijd vers en... kruimelen mag. DE BAKKER KENT GEEN HAAST DE BESTE BAGUETTE VAN DE STAD n Lange traditie De originele baguette is ongeveer 70 cm lang en 6 cm hoog, weegt tussen de 200 en 250 gram, is van onderen iets afgeplat en heeft aan de bovenkant zes of zeven schuine inkepingen. De korst moet knapperig zijn en lichtbruin van kleur. Vanbinnen is het brood heel licht goudgeel en luchtig door de vele gaten. Zo zien de Fransen haar het liefst. De geschiedenis in een notendop. Begin zeventiende eeuw ging men in Parijs voor het eerst witbrood maken van geraffineerd meel (meel waaruit de zemelen van de tarwekorrels zijn verwijderd). Witbrood werd een statussymbool onder de Parijse adel en niemand minder dan Lodewijk XTV, de Zonnekoning, gaf hiertoe de aanzet. Waarschijnlijk omdat zijn tere maag dit brood beter kon verdragen dan het alom door het gepeupel gegeten pain de campagne, het wielvormige donkere zware brood. Hoe witbrood stokbrood werd? Een pure gevoelskwestie. Men vond het namelijk lekker om in een hap zowel het zachte kruim als de krokante korst te proeven. En dat kan alleen bij een brood in de vorm van een stok, lang en smal. De baguette bleef in eerste instantie voorbehouden aan de hoofdstedelijke welgestelden. Pas in de jaren vijftig van de vorige eeuw was het stokbrood in het hele land vers te koop. Met de verspreiding kwam ook de diversiteit. Dat vroeg om kwaliteitsbewaking. Even op een rijtje waar een echte baguette aan moet voldoen. De echte Parijse 'stok' wordt nog steeds ambachtelijk gemaakt. De bloem moet vers zijn en gemaakt van harde tarwe, van Franse bodem. Verse gist, in tegenstelling tot gedroogde gist, zorgt ervoor dat na een trage start het deeg langer en hoger doorrijst. Zo heeft elke Franse bakker zijn eigen specifieke recept, maar de basis is eenvoud en geduld. In de jaren negentig stelde de Franse overheid richtlijnen op voor 'pain tradition fran^aise', Verscheidene meelfabrieken gingen weer meel maken zoals vroeger. Er kwamen weer bakkers die zin hadden in het maken van ambachtelijk brood. En de burgemeester van Parijs stelde de Grand Prix de la Baguette de la Ville de Paris in, een jaarlijkse wedstrijd waar alle boulangers van Parijs met elkaar kunnen wedijveren wie de beste baguette van de stad bakt. Dit jaar beoordeelde een jury van zeventien experts in drie uur tijd ongeveer 120 baguettes. Dat was even doorhappen. De winnaar, Pierre Thilloux, verkondigde: 'Het kost mij, op mijn manier, zes uur om een baguette te maken, vanaf de voorbereiding van de ingredienten, het kneden van het deeg tot het uit de oven halen. Wij gebruiken een traditionele oven, wat langer duurt, maar het geeft een betere kwaliteit.' Als prijs mag hij nu het Elysee (het regeringsgebouw) een jaar lang bevoorraden met zijn baguettes. Jacques Chiracs prive-keuken zal zo'n twintig stuks per dag afnemen (de president zelf nuttigt er twee per ontbijt), maar bij officiele diners kan dat wel eens oplopen tot driehonderd stuks. De deelnemers aan deze prestigieuze wedstrijd moeten bij het afgeven van hun broden een gesloten envelop met daarin hun naam en adres meegeven. In 1998 had de winnende bakker zich daar niet aan gehouden en had geschreven: 'Anoniem. Deze bakker geeft alleen om zijn klanten.' Simone Her+zberger, Hoofd Kwaliteit van Albert Heijn, vertelt over stokbroden: 'De stokbroden van Albert Heijn worden gebakken volgens Franse recep- tuur en in Franse machi nes. Hierin verloopt het bakproces veel geleide- lijker dan in Nederlandse machines. Het bakken duurt dan ook langer. Het resultaat is dat het brood veel meer smaak heeft en net zo lekker is als echt Frans stokbrood. Wij bak ken de verse stokbroden, zoals Le Champain en het Boulogne-stokbrood, pas in de winkel af. Zo ligt er altijd vers stokbrood in de winkel. Ook verkopen we stokbroden die u thuis kunt afbakken. De stokbroden in zuurstofarme verpakking zijn ongekoeld enkele maanden houdbaar. De gekoelde stokbroden kunt u in de vriezer nog veel langer bewaren. Zorg er bij het afbakken altijd voor dat de oven goed is voorver- warmd, dat levert de lek- kerste korst op. Omdat een stokbrood relatief veel korst heeft, worden de smaak en geur voor een belangrijk deel door de korst bepaald. Dit geldt nog sterker voor onze baguettes, die korter en dunner zijn dan de stok broden. Voor alle soorten geldt: door het brood voor het de oven ingaat een beetje nat te maken met water, wordt de korst extra krokant. Vers stokbrood dat u al een dag in huis hebt, kunt u op deze manier ook oppiepen.' AllerHande 8 2005 53

Allerhande | 2005 | | pagina 61