De Romeinen gebruikten het als betaalmiddel, de Fransen betaalden er belasting over; zout was vroeger zoveel meerdan smaakmaker alleen. Tegenwoordig is zout een delicatesse, en dan met name de grove korrel uit zee. De herontdekking van een puur product. Zout is rijk aan mineralen, een belang- rijke smaakversterker en niet te verge- ten een conserveermiddel. Lang voor de uitvinding van de koelkast waren mensen aangewezen op zout om het voedsel langer te kunnen bewaren. Een begeerlijk goedje dus, dat zout. In vervlogen tijden was het moeilijk te winnen en daardoor uiterst kostbaar. In het Romeinse Rijk, waar zout schaars was, werd het lange tijd als betaalmiddel gebruikt. Het woord salarium, of salaris, betekent letterlijk zoutrant- soen. Romeinse soldaten kregen hun toelage in zout uitbetaald. Lange tijd was de zouthandel in handen van koningen en keizers, die daar goed geld mee verdienden. De Fransen kenden zelfs een speciale belasting op zout. Wie genoeg zout in huis had, was kennelijk rijk genoeg en moest daar belasting over betalen. Pas tijdens de Franse Revolutie werd deze zoutbelasting afgeschaftNu zout zo goedkoop is, zou je bijna vergeten hoe bijzonder het is. BLOEM VAN DE ZEE Er is tegenwoordig een ruime keuze aan soorten zout. Fijngemalen oerzout van de Adantische kust, Middellandse-Zeezout uit de Franse Ca- margue, zout vol mineralen en sporenelementen (mineralen waar we maar een kleine hoeveelheid van nodig hebben, bijvoorbeeld koper). Een heel speciaal zeezout, en volgens culinaire kenners het beste, is Fleur de sel. Het is genoemd naar het zeeschuim - de bloem van de zee, die als een 250"'AllerHande 2005 73

Allerhande | 2005 | | pagina 73