De zon schijnt volop. Flink smeren, is daarom het advies. Maar welk zonnebrandproduct werkt het best? En wat als u toch bent verbrand? Dr. Pavel, dermatoloog aan het Leids Universitair Medisch Centrum, geeft antwoord op enkele veelgestelde vragen. ZELFBRUINERS NIEUW: AH ZON NEBRAND Zonnewijzer Waarom is het belangrijk de huid goed tegen de zon te beschermen? 'Omdat langdurige blootstelling aan de zon je huid kan beschadigen. Op korte termijn in de vorm van verbranding, en op langere termijn in de vorm van vroegtijdige huidveroudering en zelfs huidkanker.' En de positieve effecten? 'De aanmaak van vitamine D door de zon schijnt belangrijker te zijn dan we tot nu toe altijd dachten en speelt zelfs een rol in de be- scherming tegen sommige kankers zoals borst-, prostaat- en darmkanker. Bovendien zijn er aanwijzingen dat mensen die af en toe in de zon zitten en dat verantwoord doen, minder infec- ties krijgen. Plus: je humeur vaart er natuurlijk wel bij...' Wat betekent voor u 'verantwoord zonnen'? 'Ervoor zorgen dat je niet verbrandt. De scha- duw opzoeken, beschermende kleding dragen, niet rond twaalf uur in de zon zitten - omdat de schadelijke UVB-straling dan het sterkst is - en een zonnebrandmiddel gebruiken met een voldoende hoge beschermingsfactor.' Welk soort zonnebrandmiddel werkt het best: melk, olie, spray, creme...? 'Dat is een kwestie van persoonlijke voorkeur. Het is vooral belangrijk om voldoende te sme ren. Zuinig smeren betekent een minder goede bescherming! Smeer je een halfuur voor het zon- nen royaal in en herhaal het na een uurtje nog eens. Daarna ben je met de juiste beschermings factor voldoende beschermd.' En wat als je toch verbrand bent? 'Dan moet je twee tot drie dagen wachten voor je weer de zon in mag.' En aftersun gebruiken? 'Het helpt de huid soepel te houden en geeft een verkoelend effect.' Welke misverstanden zijn er als het op verstandig zonnen aankomt? 'Dat als je in de schaduw zit, je niet kunt verbranden en je je dus niet hoeft te bescher men. Daarnaast hebben mensen door de koelte van het water soms een vals gevoel van veilig- heid. Denken dat hun kinderen in het water niet kunnen verbranden. Terwijl het juist belang rijk is dat kinderen ook aan het water goed beschermd zijn met zonnebrandmiddelen en kleding.' Waarom is het extra belangrijk om kinderen in de groei goed in te smeren? 'Uit verschillende studies blijkt dat de kinder- huid - ook van wat oudere kinderen! - erg gevoelig is voor zonlicht. Als kinderen herhaal- delijk verbranden, betekent dat dat ze op latere leeftijd een groter risico lopen om bepaalde typen huidkanker te krijgen. De extra kwetsbare huidcellen en de snelle celdeling bij kinderen in de groei zijn hier onder andere debet aan. Bescherm kinderen daarom altijd goed. Niet alleen met zonnebrandmiddelen, maar ook met petjes, hoedjes en t-shirts. Zijn de kinderen toch verbrand, houd ze dan enkele dagen uit de zon. En gebruik altijd een hoge factor, zoals factor 25 of 30.' Voor wle een zongebruinde huid wil hebben zonder te zonnebaden. De stoffen in de zelfbruiner reageren met eiwitten in de huid, die daardoor verkleurt. Bevat geen zonnefiIters! Albert Heijn heeft sinds kort een eigen lijn van zonnebrandproducten met een zeer goede prijs- kwaliteitverhouding. De lijn bestaat uit AH Zonnemelk factor 8/20/30, AH Zonnemelk spray factor 6/20 en AH Aftersun. 250""AllerHande 2005 161

Allerhande | 2005 | | pagina 161