bij Albert Heijn Verscholen op het Brabantse platteland, in het dorpje Neerkant, ligt een bakkerij van Bakkersland. Hier worden dagelijks alle verse taarten, vlaaien en gebakjes gemaakt die bestemd zijn voor de winkels van Albert Heijn. HANDWERK Verse taarten Dat Bakkersland in Neerkant aan de Dorpstraat is gevestigd, is geen toeval. Op dezelfde plek stond vroeger banket- bakkerij Broekmans, van waaruit dorpsbewo- ners meer dan tachtig jaar van koek, gebak en brood werden voorzien. Vijf jaar geleden ging Broekmans een samenwerkingsverband aan met negen andere bakkersfamilies, en zo ontstond Bakkersland. Maar nog steeds is de invloed van de dorpsbakker merkbaar. Elke week komt de gepensioneerde bakker Broek mans even langs, om de 'jongelui' te voorzien van goedbedoelde adviezen. Sommige taarten 138 250"'AllerHande 2005 worden al jaren bereid met wenerdeeg, een stevig zanddeeg dat bakker Broekmans op grote schaal heeft geintroduceerd. Bij Bakkersland in Neerkant werken tachtig mensen, van wie de meesten een opleiding tot banketbakker hebben gevolgd. Ondanks de grootschalige productie wordt bijna alles in huis gedaan. Het kneden van het deeg, het schoonmaken van fruit en het inpakken. En hoewel ook hier de machines snel hun plek hebben veroverd, worden veel handelingen nog uitgevoerd met de hand. Twee keer per dag worden de taarten en vlaaien in grote trailers vervoerd naar Albert Heijn. Wiep Bergsma, productontwikkelaar bij Bakkersland, legt uit: 'Vers gebak is maar vier dagen houdbaar, dus het is belangrijk dat alles zo snel mogelijk in de winkels komt te liggen. Vandaar dat we zowel's ochtends als 's middags een lading vervoeren. Wat vandaag wordt besteld, ligt de volgende ochtend in de winkel.' De ingredienten waarmee het gebak wordt bereid, zijn zo vers mogelijk. Appels, aardbeien, slagroom.Moet er vanmiddag een

Allerhande | 2005 | | pagina 138