op z n Op het zuidelijk halfrond doen ze de dingen net een beetje anders dan in Europa. Ook het maken van wijn. Alles draait hier om de smaak van de druif en de stijl van een wijnhuis. Ga 'down under' tijdens de Albert Heijn Wijnmarkt en proef de wijnen uit Australie en Nieuw-Zeeland Wijnwereld Bij Franse wijn kiezen de meeste mensen voor streekwijnen als een Rhone of een Bordeaux. Ook Spaanse en Italiaanse wij nen worden op streek geselecteerd. Bij wijnen uit Australie en Nieuw-Zeeland ligt dat anders. Na- tuurlijk heeft ook daar elk gebied zijn eigen ken- merken, maar hier staan de wijnhuizen ('brands voor een bepaalde stijl. De wijnmakers creeerden de zogenaamde 'varietals', wijnen gemaakt van een druivensoort die, ongeacht herkomst of oogstjaar, altijd hetzelfde smaken. Het lukt de wijnmaker om diezelfde smaak vast te houden doordat hij druiven uit verschillende gebieden mag mengen. Zo kan hij voor zijn ideale Cabernet Sauvignon een deel van de druiven uit een warme streek 126 250"*AllerHande 2005 halen en een ander deel uit een koelere zone, ook al ligt die wijngaard duizenden kilometers verder. De 'warme' partij levert kleur, suiker en tannine, het koele deel zorgt voor het zuur en de fruitige aroma's. Als een kok in de keuken mengt de wijn maker net zo lang totdat hij de smaak en de stijl van zijn wijnhuis te pakken heeft. GROTE NAMEN UIT AUSTRALIE Tijdens de AH Wijnmarkt worden diverse wij nen van bekende Australische wijnhuizen aan- geboden. Hoewel alle wijnen van die wijnhuizen op z'n Australisch verleidelijk zacht zijn en boor- devol kleur, geur en smaak zitten, staat ieder huis voor een eigen stijl. Lindemans is de grote ver- nieuwer. Van dit huis, dat in 1843 werd opgericht door een Engelse arts, zijn er behalve de gewone wijnen ook mousserende wijnen, de luxere, houtgerijpte Reserve-reeks en de lang houdbare Bag-in-Boxwijnen. Rosemount presenteert zijn duoblends: wijnen die twee druivensoorten als basis hebben. Penfolds heeft met zijn Grange Australie als wijnland wereldberoemd gemaakt. Gelukkig maakt Penfolds naast deze peperdure topwijn ook verrukkelijke betaalbare wijnen voor alledag zoals Rawson's Retreat. 'CRISPY' WIJN UIT NIEUW-ZEELAND Het verschil tussen wijnen uit Australie en Nieuw-Zeeland proef je meteen. In Nieuw-

Allerhande | 2005 | | pagina 126