Geen seizoen en gevarieerd zo gezond a Is de PURESMAKEN Lentegroenten zijn teer maar vol en verfijnd van smaak GESMOORDE ZEEASTER RAUWKOSTSCHOTEL We zijn er aan gewend dat groenten door verlengde groeiseizoenen, verbeterde teelttechnieken en import vrijwel het hele jaar door te koop zijn. Toch is er de laatste jaren weer een hang naar de seizoenen en ook naar seizoensgroen- ten. Elke groente heeft een seizoen waarin zij groeit en volop vers verkrijg- baar is. Zo horen stevige kolen bij de winter; tomaten, paprika en courgette eigenlijk bij de vroege herfst en is het voorjaar de tijd van frisse lentegroenten; van tere bladgroenten als spinazie, postelein en raapstelen. En ook van jonge worteltjes, koolrabi, peultjes en asperges. Het voorjaar is ook de tijd van jonge peulvruchten: sperziebonen, snijbonen, verse doperwtjes en tuinbo- nen. De pure smaak komt het best tot zijn recht als je de groenten voorzichtig be- reidt. Dus met op hoog vuur roerbakken, maar heel zachtjes smoren of stoven in eigen vocht. En houd rekening met de kook- of stooftijd; die is eigenlijk altijd heel kort. Tere bladgroenten moeten goed gewassen worden. Was spinazie, postelein en raapstelen altijd in ruim water. Beweeg de groenten een paar maal heen en weer door het water en laat dan het zand naar de bodem zakken. Ververs het water als het nodig is een of meerdere keren. Laat de groenten in een vergiet goed uitlekken of draai ze droog in een slacentrifuge. Zeeaster (ook wel lamsoor genaamd) groeit op 'schorren', het land vlak aan zee. De groente heeft daardoor een bijzondere zilte smaak; geen zout toevoegen dus. Het knapperige blad is rauw eetbaar, maar beetgaar op zijn best. Smoor de zeeaster afgedekt 2-3 minuten in wat roomboter met een geperst teentje knoflook: heerlijk bij gebakken sliptong of kabeljauwfilet, maar ook bij rose gebakken lamsvlees. Als voorgerecht of feesthapje: mooi gesneden groene voo rj a a rs groenten met een dip. De Franse rauwkostscho- tel 'crudites' wordt geserveerd met een dip van pittige knoflookmayonaise, bij het Italiaanse 'pinzimonio' komt (ongefilterde) olijfolie extra vierge en een mengsel van zeezout en grofge- malen peper op tafel om de groenten in te dippen. Mosterdmayonaise, tzatziki of een klassieke citroenvinai- grette smaken er ook uitstekend bij. Kies bijvoorbeeld uit: staafjes bleek- selderij en komkommer, blaadjes little gem of witlof, beetgare groene aspergetips, partjes venkel en roosjes broccol i 24 AllerHande 5 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 28