MIJN KLASSIEKER MANGOCHUTNEY T Ina Prijs (56) steelt ieder voorjaar de show met haar moeders mangochutney. Een fris en zonnig recept met traditie. 'Een aanrecht vol met potten, de geur van gebrande suiker: voor mij is dat het begin van het voorjaar.' 'VOORAL BIJ WIT VLEES SMAAKT HIJ HEERLIJK' MANGOCHUTNEY oen we de spuilen van mijn moeder verhuisden naar het verzorgingstehuis, kwamen er aUemaal losse briefjes met recepten uit haar kasten. Ik vond daartussen wel zes varianten van mijn favoriete mangochutney. Die heb ik allemaal netjes overgetikt en sindsdien maak ik de chutney regelmatig zelf. Soms maak ik de variant met walnoten en kruidnagel, soms met gember en citroen. Maar ik houd me altijd precies aan haar hoeveelheden. Mijn moeder heeft een aantal jaren in Duitsland gewoond. Daar heeft ze dit recept geleerd en als ze naar Nederland kwam, bracht ze altijd een paar potten voor me mee. Op bestelling. Daar za- ten dan ook altijd een paar flessen abrikozen op brandewijn bij. Heerlijk. Dat is voor mij echt de smaak van vroeger! Zij gebruikte van die mooie Franse potten met koperen deksels. Mijn zuster had een huis in Frankrijk en moest voor mijn moeder altijd de binnendeksels voor die weckpotten meenemen. Die trekken namelijk vacuum en die prik je door als je de pot openmaakt.' CADEAUTJE 'Thuis aten we vroeger de chutney bij koud vlees dat over was van de vorige dag. Vooral bij wit vlees als kip en kalkoen smaakt hij heerlijk. Zelf serveer ik de chutney graag bij een plakje pate of bij een salade met gerookte eendenborst. Wat ik ook wel eens doe, is jonge kapucijners er mee opfleuren. Ik heb twee zoons en die krijgen regelmatig een potje mee naar huis. Ook als cadeautje doen de potten het goed. Vroeger maakte men dit recept natuurlijk alleen in de periode dat er mango's waren. Het beste moment om fruit in te maken, is als het seizoen op haar einde loopt en het fruit op haar hoogte- punt is. Omdat er dan veel fruit was, maakte men ook veel in. Bij mijn moeder stond dan het hele aanrecht vol potten en iedereen deelde mee in de vreugde. Een potje voor de buren, een potje voor mijn tante: de faam van mijn moeders chutney reikte ver. Tegenwoordig zijn er het hele jaar door mango's, dus ik maak dit recept nu ook in kleine hoeveelheden. Waar ik wel goed op let, is hoe zoet de mango's zijn. De ene keer hebben ze meer smaak dan de andere keer en dan pas ik mijn sui- kerhoeveelheid een beetje aan. Wat ik leuk vind aan dit recept is het ambach- telijke karakter ervan. Als die potten zo mooi gevuld in mijn keuken staan, ben ik er echt een beetje trots op. Terwijl het eigenlijk een heel een- voudig recept is. De eerste keren moet je even de handigheid krijgen, maar tegenwoordig doe ik het gewoon tussen het schillen van de aardappels en het aanbraden van het vlees door. Gewoon, als ik er zin in heb!' 4 BIJGERECHT - CA. 250-300 ML 1 mango (ca. 400 g) 75 g ui 1 teentje knoflook 75 g gepelde walnoten 150 ml wittewijnazijn 50 g rozijnen 1 kruidnagel 150 g suiker 1 mespunt cayennepeper 1 el citroensap 1 schoon jampotje (ca. 300 ml) plasticfolie 1 Bereiden: Mango schillen en in stukjes smjden (pit be- waren). Ui en knoflook fijnsnijden. Walnoten fijnhakken. 2 In ruime pan met dikke bodem mangostukjes met pit, ui, knoflook en azijn 30 min. op laag vuur koken, af en toe roeren. Mangopitten verwijderen. Rozijnen, kruidnagel en suiker toevoegen en geheel nog 10 min. koken. Chutney op smaak brengen met cayennepeper, citroensap en '/2 el zout en nog 10 min. tot jamdikte inkoken. Walnoten door mangochutney roeren. 3 Geheel cverdoen in schone pot, met plasticfolie afdekken en met deksel sluiten. Chutney laten afkoelen en tot gebruik in koelkast bewaren. Lekker als voor- gerecht bij peperpate of als dipsaus bij cassavechips. Chutney blijft ongeopend enkele weken in de koelkast houdbaar. Bereiden ca. 1 uur Bevat per eetlepel 49 kilocalorieen 0 g eiwit 2 g vet 8 g koolhydraten Prijs 4.50 AllerHande 5 2005 97

Allerhande | 2005 | | pagina 101