Aardappeleters? Steeds meer Nederlanders eten een keer in de week rijst, als het moet met stokjes. Wij eten misschien een keer in de week rijst, maar voor meer dan de helft van de wereldbevolking is rijst basis- voedsel nummer een. Zij eten dagelijks rijst, vaak meerdere keren per dag. Tegenwoordig wordt rijst in ruim honderd landen geteeld, verspreid over de hele wereld. Van Azie tot Amerika en van Australia tot Afrika en Europa. Maar nog steeds neemt Azie 94% van de totale teelt voor zijn re- kening. Daar is rijst verreweg het belangrijkste voedingsmiddel. DE REIS VAN RIJST De eerste geschriften over rijst dateren van zo'n vijfduizend jaar geleden. De rijstcultuur ver- spreidde zich maar heel langzaam over Azie - via de zijderoute. Pas honderd jaar voor Christus bereikte rijst het Midden-Oosten. De Grieken en Romeinen wisten van het bestaan van rijst af, maar zagen het meer als duur medicijn dat zij via Perzie importeerden uit India. De profeet Mohammed was een groot liefheb- ber van rijst gekookt in geklaarde (van eiwit ont- dane) boter. Zijn volgelingen introduceerden rijst in Noord-Afrika, Spanje en Sicilie en van daaruit kwam rijst in het begin van de dertiende eeuw ook in Noord-Europa terecht. Tijdens de ontdek- kingsreizen van Columbus werd rijst meegeno- men naar de Nieuwe Wereld, maar het duurde ze- ker tweehonderd jaar voordat men daar ook rijst ging telen. Vandaag de dag behoren de Verenigde Staten tot de belangrijkste rijstexporterende lan den ter wereld. TEELT Rijst heeft zich in de loop der tijd door muta- ties ontwikkeld tot een moerasplant, die het best groeit in vochtige subtropische en tropische gebieden over de hele wereld. Maar er zijn ook rijstsoorten die het beter doen in een gematigd klimaat of die minder water nodig hebben. In Zuid-Amerika wordt rijst voornamelijk vol- gens de droge methode geteeld tegen berghel lingen. Op de arme grand kan niet langer dan twee opeenvolgende jaren rijst geteeld worden. Daarna brengt men weer een ander stuk grand in cultuur. Meestal wordt rijst volgens de natte methode verbouwd, de planten staan dan met hun wortels in het water; regenwater of water dat men door middel van bevloeiing over de rijstvelden laat stromen. In Zuid- en Oost-Azie wordt rijst nog geteeld volgens eeuwenoude methoden. De za- den worden met de hand gezaaid, daarna worden de jonge plantjes op de rijstvelden - die als ter- rassen tegen de berghelling liggen en onder water staan - uitgezet. Na de bloei laat men het water weglopen en kunnen de rijstkorrels zich ontwik- kelen en rijpen. In Australia en de Verenigde Staten gaat het er heel anders aan toe. Daar worden de voorgekiemde zaadjes per vliegtuig uitgezaaid en worden voor AllerHande 4 2005 39

Allerhande | 2005 | | pagina 39