KIEZEN UIT THEE Welke thee drinken we bij de afternoon tea? Ceylonthee, groene thee met ginseng, appelthee, kaneelthee... Er liggen zoveel soorten en smaken in het schap, dat het vaak moeilijk kiezen is. Daarom nog eens de verschillen tussen de thee- soorten op een rij. ZWARTE THEE THEE MET SMAAKJE KRUIDENTHEE GROENETHEE Zwarte thee - voor ons de gewone thee - dankt zijn kleur, geur en smaak aan de termentatie die de blaadjes direct na het plukken hebben ondergaan. Pas daarna worden de blaadjes gedroogd. Er zijn verschillende soorten zwarte thee. Ceylonthee is een geurige melange van theesoorten uit Sri Lanka, het voormalige Ceylon. Darjeeling is de beroemdste thee uit India. Deze verfijnde, krach- tige thee is afkomstig van de hel- lingen van de Himalaya. Engelse melange of English breakfast tea is een sterke melange van Indiase Assamthee en Ceylonthee. Aan zowel zwarte als groene thee worden extra ingredienten of aroma's toegevoegd voor een speciale smaak. Zo wordt Earl Grey-thee geparfumeerd met bergamotolie (olie uit een klein citrusvruchtje) en jasmijnthee met jasmijnbloesem. Aan vruch- tenthee, zoals bosvruchtenthee, sinaasappelthee of mangothee, worden naast het vruchtenaroma (gemaakt uit de schil of het sap van de vruchten) soms ook stuk- jes gedroogde vruchten of schille- tjes toegevoegd. Aan kaneelthee wordt kaneelpoeder toegevoegd, aan vanillethee vanillearoma. Er zijn ook melanges van ge droogde kruiden te koop. Deze melanges mogen eigenlijk geen thee heten, omdat er geen echte thee in zit. Vroeger werd kruiden- thee vooral gebruikt tegen kwaal- tjes, en ook nu zijn er voor elke gezondheidswens speciale soor ten: voor meer concentratie, voor een goede nachtrust, enzovoort. Daamaast zijn er kruidenme- langes voor speciale momenten van de dag: fresh start, evening breeze of after dinner spice. Of soorten die naar een kruid sma ken, zoals citroengras, munt, ka- mille, zoethout of venkel. Groene thee wordt vooral in China en Japan gedronken, waar ze al duizenden jaren geloven in een positieve invloed op de stofwis- seling en het immuumsysteem. Maar deze thee is nu ook hier populair. Groene thee wordt niet gefermenteerd, maar met stoom behandeld en snel gedroogd. Hierdoor behouden de blaadjes hun groene kleur. De thee heeft een frisse, wat bittere smaak. Behalve gewone groene thee zijn er ook soorten met een smaakje. Zoals groene thee met ginseng en pruim, of groene thee met ho- ning-citroen en ginseng. AllerHande 3 2005 93

Allerhande | 2005 | | pagina 93