mm* HAMMM... WERELDVIS BLOEMKOOL BROCCOLI WINKELMOMENT EMMEN I Mm •- ii Nieuwe producten, actuele informatie en boodschappers aan het woord Harald (35): 'Op onze ont- bijttafel mag een ding nooit ontbreken en dat is een drink- ontbijt. Wij vinden vooral de sinaasappel/aardbei-variant van Hero erg lekker. Ik heb het idee dat ik daarmee alles binnenkrijg wat mijn lichaam nodig heeft. Zondag ontbijten we altijd iets uitgebreider. Op onze ontbijttafel staat in ieder geval naast het drinkontbijt een stukje Rambol, dat vindt mijn vrouw lekker. Ikzelf smeer op de warme broodjes vaak kruidenboter en kipkerriesa- lade, een tic die ik nog heb overgehouden uit mijn studen- tentijd denk ik.' 14 AllerHande 3 2005 Het maken van echt lekkere ham is een traditioneel proces. De AH Ambachtelijke achterham is het product van zo'n ambachtelijke bereiding. Een voile, rijpe smaak en een mooie droge structuur geven deze ham allure. Maar er is meer lek- kers te vinden op de bedieningsafdeling, zoals AH Gegrilde Yorkham. Deze ham heeft een krokant korstje en een lekkere grillsmaak. Eet deze hamsoorten bijvoorbeeld op een vers broodje, of serveer eens een plakje ham gevuld met room- kaas of een asperge. 5 NIEUWS Bloemkool en broccoli, ze behoren tot de populairste groenten in Ne- derland. En terecht, want hun milde smaak is goed te combineren met tal van gerechten. Ook zijn deze groenten snel te bereiden en zitten ze bomvol vitamines. In de nieuwe bloemkool-broccolimix worden deze toppers slim gecombineerd. De bloemkool-broccolimix is al in roosjes verdeeld en gewassen: klaar voor de pan dus. U kunt de mix koken, stomen of in de magnetron J"*** bereiden. Lekker met gekookte aardappeltjes en een w; rundervinkje, maar bijvoorbeeld ook met rijst, kip en kerriesaus. 9 Binnen de Europese grenzen valt er culinair gezien veel te genieten, zeker in recepten met verse vis. Ontdek het zelf, met de wereld- maaltijden van Albert Heijn. Met deze mixen zet u razendsnel drie bijzondere varianten met vis op tafel: Italiaanse vispasta, Franse vissoep en Noorse visschotel. Doos, 1.59. S

Allerhande | 2005 | | pagina 14