moet minimaal 120 dagen per jaar buiten lopen. Op het land mogen geen kunstmest en chemi- sche bestrijdingsmiddelen worden gebruikt en de hoeveelheid krachtvoer die de koeien krijgen, is heel beperkt. Antibiotica gebruiken we alleen als de dieren ziek zijn, na overleg met een dierenarts. Natuurlijke en homeopatische medicijnen heb- ben de voorkeur. En dan is de wachttijd voordat een koe melk mag geven het dubbele van de nor- male tijd.' Hoewel wetenschappelijk niet kan worden be- wezen of biologische melk ook daadwerkelijk gezonder is, lekkerder is zij volgens Busger zeker! 'Bewijzen interesseren mij eerlijk gezegd niet zo. We voelen allemaal zelf wel aan of voedsel gezond is of niet. Wat belangrijker is, is smaak je proeft het als voedsel met liefde geproduceerd is.' Amerika is de boer een farmer', een agrarisch on- dernemer, maar in Frankrijk kennen we de 'pay sant', de man van het land. Ik voel me veel meer 'man van het land' dan 'agrarisch ondernemer'. Dat is volgens mij het wezenlijke verschil tussen biologisch en gangbaar voedsel.' 'Als ik in het voorjaar over het land loop en con- stateer dat de eerste tureluur er weer is en dat de boomkikker weer kwaakt, doet dat me goed. Nu zijn er in Twente zelfs wilde zwijnen gesignaleerd. Wees er blij mee, man, zeg ik tegen iedereen die gelijk problemen ziet. De biotoop is zich aan het herstellen!' MAN VAN HET LAND Met jaloezie kijkt Gerard soms naar Zuid-Europa Voor een Nederlander is eten en drinken een noodzakelijk iets, bedoeld om te kunnen over- leven. Nee, dan de Fransen of de Italianen. Die weten hoe je van eten kunt genieten. Nederlandse boeren hollen vaak achter het Anglo-Amerikaanse model voor boeren aan: altijd maar groei. In

Allerhande | 2005 | | pagina 97