PASSIE VOOR KOKEN PERSOONLIJK Marcel Haven runt, samen met zijn vrouw Nynke, ruim vijfenhalf jaar restaurant Eindeloos in Leeuwarden. Als nuchtere Fries houdt hij niet van opsmuk. Smaak, daar gaat het om. Dan pas komt de presentatie. FRIESE NUCHTERHEID e 0 oordat we dit pand overnamen, was het jarenlang een eetcafe. We heb- ben er een restaurant van gemaakt met een huiselijke sfeer. Gasten voelen zich hier thuis - komen in spijkerbroek - terwijl er toch op culinair niveau kan worden gegeten. Want daar gaat het in eerste instantie om. In ons restaurant proberen we de gasten steeds zo veel mogelijk te verrassen. Daarom werken we hier zonder me- nukaart. Ik heb ervoor gekozen met zo weinig mogelijk personeel te werken en toch kwaliteit te brengen. Dan leg je jezelf automatisch een beper- king op. Zonder kaart werken betekent niet dat er elke dag iets heel anders op het menu staat. Ik wil een gerecht uitbalanceren en daar heb je tijd voor nodig. Als je dagelijks een ander gerecht uit de mouw moet schudden, doe je concessies aan de kwaliteit en dat wil ik niet.' BLOEMKOOL 'In de winter werk ik graag met bloemkool. In dit gerecht vormen de voile, romige bloemkool- mousse met de vette IJsselmeerpaling de perfecte combinatie. De peterselie-olie heb ik erbij gedaan, omdat deze lekker neutraal is van smaak. Zo blijft de vis de overhand houden. De parmaham moet goed worden uitgebakken. Zo wordt hij mooi droog en knapperig, en komt de zoute smaak lek ker omhoog. Dat krokante doet het goed bij de smeuige mousse en vis.' 'Ik ben een nuchtere Fries. Doe geen gekke dingen en gebruik zo weinig mogelijk smaakcomponen- ten door elkaar. Smaak is alles, dat het er goed uit ziet, komt op de tweede plaats. Het liefst werk ik met exclusieve producten, zoals lever, langoustine en truffels. Zo gebruik ik voor dit gerecht IJs selmeerpaling. Dat is een echt exclusief product. De paling heeft een prachtige structuur en smelt bijna op de tong. De visboer koopt'm speciaal voor me in. Ik werk graag met vis, omdat het qua smaak en bereiding zoveel mogelijkheden biedt.' 'Het is niet zo dat ik IJsselmeerpaling gebruik omdat ik per se met regioproducten wil werken. Helemaal niet zelfs. Het lijkt nu wel een soort trend om met regioproducten te koken. Daarom onthoud ik me daar juist een beetje van. Neem Friese droge worst. Die heeft iedereen hier al op de kaart. Ik dus niet.' 4 Naam: Marcel Haven Leef+ijd: 33 Restaurant: Eindeloos in Leeuwarden Trots op: Gebakken bospaddestoelen met gesmolten eendenlever en balsamicojus. Zo lekker! Favoriete ingredienten: Vis en vanille Uitdaging: 'Wellicht op een dag nog wat groters beginnen Met kamers erbij bijvoorbeeld.' Telefoonnummer: 058 - 213.08 35 82 AllerHande 2 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 82