NASI KOENING ZIE PAGINA 70 Geen Indonesi- sche rijsttafel zonder knabbels als em ping, kroepoek en seroendeng. Gastvrouw Olivia houdt met echt van koken, dus zorgt zij ervoor dat de glazen goed gevuld blijven. groenten van Rolinda overgenomen. En Jessica heeft van Judith, die goed is in Mexicaans en Thais koken, geleerd met koriander te werken. WILDE VERHALEN De reizen die de meiden voor hun werk maak- ten zorgen nog altijd voor inspiratie en de meest wilde verhalen. Neem de acht gangen Japanse kogelvis die ze aten in Japan. Acht keer 'Fugu', acht keer anders: gestoofd, gebakken, gegrild, als sashimi. Judith: 'Je moet die vis op een speciale manier behandelen, want hij bevat een dodelijk gif. Extra spannend dus, want als de kok iets fout doet... Maar wat kunnen die Japanners koken. We hebben daar echt waanzinnig lekker gegeten.' Er zijn meer culinaire herinneringen. Rusland: drie keer per dag kaviaar. Lapland: elke dag ren- dier. Of neem de gefermenteerde melk die ze als welkomstdrankje kregen in Zuid-Afrika. Olivia trekt er een vies gezicht bij. 'Haggis', pens, kregen ze zelfs voorgeschoteld! DUBBEL FEEST Vanavond staat er een Indonesische rijsttafel op het menu. Het is dubbel feest, want het is niet al- leen een housewarming-feestje van Olivia, maar ook het afscheidsdiner van Rolinda. Nou ja, af- scheid, Rolinda gaat een halfjaar in Venezuela wonen. En daarom mag zij vandaag de chef-kok zijn. Ze heeft zich net opgesteld achter de potten en pannen als Jessica komt spieken. 'Wat doe je er allemaal in?' vraagt ze. 'Rundvlees, rode pepertjes, ketjap,' zegt Rolinda. 'Het geheim van smoor da- ging is de combinatie van de kruiden: ketoembar, djinten, ketjap en pepers.' Terwijl het vlees stooft, bereidt Rolinda de boon- tjes. Als Olivia even later de kamer binnenkomt met het dienblad met daarop een grote kom gele rijst, zitten de andere meiden al aan tafel te dob- belen. Olivia: 'He, wat is dat? Jullie zijn toch niet al aan het ingooien he?' 68 AllerHande 2 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 68