r Aan port valt veel te ontdekken. Wie ooit begon met de 'gewone' ruby en tawny wordt vanzelf nieuwsgierig naar speciale ports. Albert Heijn heeft die nu ook voor u in het assortiment. ^Kor I RUBY EN TAWNY YEAR OLO TAW.N\ Qua smaak kun je port verdelen in ruby en tawny. Een ruby rijpt kort op vat waardoor hij zijn kersen- rode kleur en fruitige, frisse aroma's houdt. De friszoete, krachtige port - zoals de Kopke Ruby met de geur en smaak van rijp rood fruit - is lekker als aperitief en late-avondwijn. Veel porthuizen maken van hun beste ruby's een bijzondere blend ONTDEK PORT Met port raak je niet snel uitgeproefd. Er zijn zoveel smaken en stijlen. Er is een port voor elk moment. In Portugal zelf drinken ze voor de maaltijd een koude witte port met een schilletje citroen erin. De rode ports zijn voor tussendoor maar vooral om na de maaltijd van te genieten. In Nederland wordt rode port als aperitief, digestief en als glas op zich gedronken. Bij voorkeur met een stukje kaas erbij. Port en kaas vormen een onovertroffen paar. Zet velourszachte, kruidige tawnyports eens naast een rijpe boeren kaas! Blauwaderkaas of hartige, harde kaassoor- ten als overjarige Goudse en grana padano zijn aanraders voor bij de fruitige, pittige ruby's. Port wordt ook steeds vaker als dessertwijn geserveerd. Zo versterkt de krachtige, fruitige Warre's Single Quinta (verkrijgbaar in een beperkt aantal Albert Heijn-winkels) de smaak van een fris en romig des sert met aardbeien, bessen en frambozen. De vleug chocolade die in de voile, zachte Warre's LBV (Late Bottled Vintage) en Conqueror Special Reserve voorkomt, sluit verrukkelijk aan bij een chocolade- dessert met kersensaus. Het nootachtige karamela- roma van de frisse Otima 10 of 20 Year Old Tawny (verkrijgbaar in een beperkt aantal Albert Heijn - winkels) past bij toetjes en taarten met mokka, noten en rozijnen. 124 AllerHande 2 2005 zoals Conqueror Special Reserve en Warre's War rior. Een tawny rust jarenlang op vat. Hij heeft een bruine tint en smaakt naar rozijnen, walnoten en karamel. Een mooie avondwijn. Warre's Otima 10 Year Old Port, een speciale tawny, krijgt tien jaar de tijd om zich te ontwikkelen. Hij geurt naar va- nille en noten en heeft een verfrissende nasmaak. De meeste ports zijn samengesteld uit ports van verschillende oogstjaren. Vintage- en LBV-ports zijn uitzonderingen. Ze worden gemaakt van drui- ven uit een uitzonderlijk goed jaar. Een vintage rijpt op ties, een LBV op vat. Een single quinta is gemaakt van druiven uit een oogstjaar en van druiven van een speciaal wijnlandgoed.

Allerhande | 2005 | | pagina 124