MIJN KLASSIEKER Al jaren maakt Carolina Verhoeven (53) voor familie en vrienden haar zelfbedachte succesrecept: in honing gebakken appel met zuurkool en eendenborst. Vraag een historica met een voorliefde voor koken naar haar favoriete keuken, en de kans is groot dat het er een uit het verre verleden zal zijn. 'Je zou het misschien niet denken, maar eeuwen geleden kon men beter koken dan nu, hoor.' Carolina Verhoeven (53), oprichtster van Het Culinair Historisch Kookmuseum in Appelscha, geeft al tien jaar rondleidingen en workshops over de keukens van vroeger. Haar fascinatie voor alles wat met koken in het verleden te maken heeft, resul- teerde twintig jaar geleden in een historisch getint gerecht met honing en appel. 'Ik had net een kistje heel mooie appels liggen, toen de imker langskwam met z'n honing. Toevalhg had ik die week een re- cept met in honing gekarameliseerde appelpartjes uitgeprobeerd. Uit het oudste ooit gevonden kook- boek uit de Romeinse tijd, van Apicius. Ik vond het erg lekker, dus zodoende raakte ik geinspireerd tot dit gerecht.' GOUDRENETTEN 'Eerst heb ik het gerecht uitgeprobeerd bij m'n man en kinderen, daarna bij vrienden. Die waren in eerste instantie heel verbaasd over de combinatie van appel, eendenborst en zuurkool. Sindsdien is het altijd mijn succesrecept geweest. Het mooie is dat het betrekkelijk eenvoudig te bereiden is. Met weinig inzet heb je het grootste resultaat. Eventu- eel kun je het al eerder voorbereiden, zodat je het alleen maar hoeft op te warmen als de gasten zijn gearriveerd. Meestal gebruik ik goudrenetten. Die laten zich makkelijk bakken. De honing heeft de eigenschap dat hij warmte goed geleidt, zodat de appel snel gaart.' Carohna's gerecht is inmiddels ook favoriet bij de rest van het gezin. Zoals bij dochter Imke (27), die samen met haar broer meewerkt in het museum. Carolina: 'Zij maakt het vaak voor haar vriend en zijn kinderen. Ze geeft er alleen wel een eigen draai aan, met pompoenpitjes en walnoten in plaats van eendenborst. Dat is het leuke van dit gerecht. Je kunt er volop mee varieren.' 'Koken heb ik van mijn moeder geleerd. Zij kookte als jong meisje in een klooster en daar werd altijd goed gegeten. In het klooster leerde ze ook de ver- fijnde keuken kennen. Thuis vertelde ze me altijd over kooktradities, legde me uit waarom je iets op een bepaalde manier kookt.' 'Thuis kook ik eigenhjk nooit. Dat doet mijn man altijd. Erg prettig, moet ik zeggen, want ik moet al de hele dag proefkoken voor m'n werk. We eten eenvoudig. Hollandse kost.' Lachend: 'En denk maar niet dat hij het aan mij vraagt als hij iets niet weet. Hij belt nog altijd eerst zijn moeder.' M ROMEINSE INVLOEDEN 112 AllerHande 2 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 112