Zo vlak na de dure feestdagen wordt het tijd om weer even op de uitgaven te letten. Tien tips voor een zuiniger huishoudbudget. SNEL VERDIEND! 5 Het lijkt vaak snel en eenvoudig om een kant-en-klaarmaaltijd bij de toko of de snackbar af te halen. Maar een zelfgemaakte vol- korenboterham en een kom goedgevulde soep zijn doorgaans goedkoper en voedzamer. Ook op de AH Receptkaarten in de winkel staat altijd wel een snel te bereiden maaltijdvariant. 6 Voor het 'tien-uurtje' op school: koop in plaats van kleine pakjes drinken een liter- pak en geef dit in een drinkbeker mee. En koop in plaats van losse repen liever een ongesneden ontbijtkoek en geef dagelijks een plak mee in een trommel. 7 Zijn er aanbiedingen die u kunt invriezen? Doe daar dan uw voordeel mee. U hoeft niet bang te zijn dat een voile vriezer meer ener- gie kost dan een lege. Het tegendeel is waar. Lege vriezers of koelkasten gebruiken meer stroom dan gevulde vriezers of koelkasten. 8De kant-en-klare fruit- en groentehapjes voor baby's en peuters zijn altijd handig, maar redelijk prijzig. Maak de fruit- of groente hapjes als u tijd hebt eens zelf, in grote hoeveelhe- den. Vries ze daarna in kleine porties in. 9Bespaar energie door lage, brede pannen te gebruiken. Zorg ook dat er diverse maten pannen in huis zijn, want een te grote pan verhit- ten kost nodeloos veel energie. Gebruik een dek- sel, zodat de warmte in de pan blijft. Slim inkopen betekent op maat inkopen. Kijk eens wat u doorgaans allemaal weg- gooit en probeer hierop de inkopen aan te passen. Plan maaltijden vooruit, en neem een boodschap- penlijstje mee bij het boodschappen doen. IKoop zo veel mogelijk groente en fruit van het seizoen, die zijn namelijk meestal goed koper als ze volop verkrijgbaar zijn. Spruitjes zijn in januari bijvoorbeeld goedkoper dan in mei. 3 Koop van aanbiedingen een dubbele hoe- veelheid en kook meteen voor twee dagen. Vries de extra portie in voor later. Dit bespaart niet alleen geld, maar ook energie en tijd. 2 Kijk voordat u de supermarkt ingaat, alvast wat de Bonusaanbiedingen zijn. Op zondag- avond kunt u op www.ah.nl/aanbiedingen lezen wat de aanbiedingen van de week zijn. Ook kunt u hier uw boodschappenlijstje samenstellen. 4 Een plastic boodschappentas kost aan de kassa 16 eurocent. Iemand die gemiddeld twee keer per week boodschappen doet, is aan tas- sen jaarlijks zo'n 16 euro kwijt. Een eigen tas mee- nemen bespaart u dus flink wat geld. AllerHande 1 2005 71

Allerhande | 2005 | | pagina 71