MIJN KLASSIEKER SURINAAMSE VLEESPASTEI Rita Krijnen (54) staat bij familie en vrienden bekend om haar rijk gevulde Surinaamse vleespastei. Het gerecht kan van tevoren worden bereid: ideaal wanneer er gasten komen. Rita Krijnen was zeven jaar toen ze met haar ouders van Suriname naar Ne- derland verhuisde. Ze groeide op met stamppot en erwtensoep, maar toch bleef de Su rinaamse keuken altijd de boventoon voeren. Rita lacht: 'Vaker rijst dan aardappels, zullen we maar zeggen!' Rita's moeder is Antiliaans, haar vader Surinaams. Zelf is ze geboren op Curasao, maar opgegroeid in Suriname. 'Van Curasao kan ik me niet veel meer herinneren, maar de Surinaamse cultuur is bij ons thuis altijd duidelijk voelbaar geweest. En dat geldt zeker voor de Surinaamse keuken. Ondanks dat ik op-en-top Hollands ben, houd ik van de smaak van mijn vaderland.' FEESTKLASSIEKER Op verjaardagen en feestdagen stond er steevast pom (Surinaamse ovenschotel) op tafel. Maar ook de vleespastei is een traditionele feestklassie- ker. 'In het oorspronkelijke recept wordt deze pas- tei bereid met kip. Geen filet, maar een hele kip. Die wordt eerst gestoofd en dan ontbeend. Een hele klus, maar mijn moeder van tachtig maakt de pastei nog altijd op die manier. Ikzelf maak de schotel meestal met hamlapjes. Dat is een eigen vondst, die het altijd goed doet bij vrienden en familie. Ja, zelfs bij mijn eigen moeder.' HOLLANDSE VRIENDEN 'In Suriname zit de pastei vaak in een ronde email- len schaal. Zo'n witte met een blauw randje. Zelf maak ik hem altijd in een vierkante ovenschaal. Zo heb ik het recept overgeleverd gekregen van mijn moeder. Maar je kunt de pastei natuurlijk ook verdelen over allemaal kleine schaaltjes.' 'Ik merk dat mijn Hollandse vrienden het heel leuk vinden als er een Surinaams gerecht op tafel wordt gezet. Een pastei is echt anders dan anders. Terwijl het toch een simpel basisgerecht is. Ik sta er hooguit een uur voor in de keuken. Dat het zo lekker is, heeft natuurlijk ook te maken met de rijke vulling van groenten, vlees en eieren. Maar het grootste voordeel van dit gerecht is toch wel dat je het vooruit kunt bereiden. Op de avond zelf hoef je niet meer in de keuken te staan. En dat is natuurlijk ideaal als je gasten hebt. Terwijl de oven zijn werk doet, kan ik gewoon gezellig met de gasten praten.' 4 106 AllerHande 1 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 106