I r^. Servetten <0. *5 Etiquette Welke wijn? Weik glas? Met de handen eten Een servet ligt links van het bord of op het bord. Leg een linnen servet zodra u aan tafel zit op uw schoot. A Papieren servetten hoeft u in principe niet direct op schoot te leggen. Voordat u een slok water of wijn neemt, dept u uw mond met het servet schoon. Natuurlijk geldt: hoe formeler het diner, hoe strikter de regels. Hier volgen enkele basisregels. Buig niet over de tafel om zelf iets te pakken, maar vraag ie- mand anders het gewenste item door te geven. Leg vies bestek nooit op tafei, maar kruislings op het bord. Leg ais u bent uitgegeten mes en vork boven el- kaar schuin op het bord met de heften naar rechts (mes boven de vork, snijkant van het mes naar u toe, vork met tanden naar boven). En verder: gebruik geen tandenstoker aan tafel (ook niet achter een servet). Traditioneel wordt er wit bij vis gedronken en rood bij vlees. Een veilige en vaak prima combinatie, maar er kan goed van afge- weken worden. Een rode, fruitige wijn kan heerlijk zijn bij een stevige vis zoals tonijn. En zoete, witte (dessert)wijnen gaan vaak goed samen met pates. Een wijn moet niet alleen bij de smaak van het hoofdingredient passen, maar ook bij de bereidingswijze en begeleidende saus. Bij een uitgebreid diner staan er meestal drie wijn glazen naast uw bord. Het grootste wijnglas is voor water, het kleinste voor witte wijn en het middel- grote voor rode wijn. Er zijn bepaalde dingen die u aan tafel met de handen mag (of soms zelfs moet) eten, zoals brood, artisjok- ken, mai'skolven, oesters, kreeft, kippenpoten en -vleugels en heel fruit. 42 AllerHande 15-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 42