Saint Maurice Champagne brut Moet Chandon Champagne Nectar Imperial MERCJER Mercier Champagne Rose Vin Mousseux Chardonnay brut Herkomst: Champagne, Frankrijk Druivensoorten: pinot noir, pinot meunier, chardonnay Champagne wordt gemaakt van de blauwe druivensoorten pinot noir en pinot meunier en van de witte chardonnay. De blauwe druiven zorgen voor fruitigheid en body, de chardonnay maakt de wijn zacht en rond. De Saint Mau rice is een echte aperitief-bubbel. Hij is frisdroog en past perfect bij fijne borrelhapjes als een toastje zalm, soesje met hammousse, oesters en krokante kaaskoekjes. WIJNCATEGORIE 2 C II A M P A C. N E Saint - Maurice Herkomst: Champagne, Frankrijk Druivensoorten: pinot noir, pinot meunier, chardonnay Champagne krijgt zijn meer of minder zoete smaak doordat een bepaalde hoeveelheid van de zo- genaamde liqueur d'expedition wordt toegevoegd. Moets Nectar heeft een kleine 'dosage' van de liqueur waardoor hij lichtzoet overkomt. Hij smaakt naar ana nas, is een beetje kruidig en doet het goed als friszoet aperitief. Probeer hem ook eens als dessert- wijn bij vruchtendesserts. WIJNCATEGORIE 4 „tCTAR IMPfRMt ,4.-_ WET CHANDOl CHAMPAGNE Herkomst: Champagne, Frankrijk Druivensoorten: pinot noir, pinot meunier Champagne Rose krijgt zijn roze tint doordat erwat rode wijn aan de witte wijn wordt toegevoegd. De meeste roze champagnes smaken fruitiger dan de blanke soorten. Dat geldt zeker voor deze milddroge Mercier. Door zijn friszoete smaak doet hij het goed als feestwijn en als begelei- der van desserts. Aan te bevelen bij rood-fruitsalade en niet te zoete (kwarkjtaarten. WIJNCATEGORIE 6 HARDONN Herkomst: Loire, Frankrijk Druivensoort: chardonnay In onder andere de Elzas, Bour- gogne en Loire wordt de regionale mousserende wijn 'cremant' ge- noemd. In vergelijking met cham pagne is een cremant eenvoudi- ger. De meeste zijn zacht, sappig en fruitig. Zo komt de Chardon nay brut ook over. Hij smaakt milddroog en heeft een parelende mousse en komt bij alleriei lichte borrelhapjes tot zijn recht. WIJNCATEGORIE 2 AllerHande 15-2004 159

Allerhande | 2004 | | pagina 159