't Avondje van de uit Turkije afkomstige familie Seker Turkse opgerolde pizza met aubergine en paprika Dichten Ramazan Seker (39, niet op foto) Na- diye Seker (36), Ebru (10), Sergen (7) en Aysun (2), Hayriye Seker (25), Emirhan (4) en Batahun (4) Nadiye: 'Het sinterklaasfeest begint op de dag dat de goedheilig man Nederland binnenvaart. Vanaf dan mogen de kinderen elke dag hun schoen zetten. Ze moeten zich wel goed gedragen wil sinterklaas iets geven.' Hayriye: 'Als de sint jullie huis een keer overslaat, kijken Ebru en Ser gen meteen of hun neefjes Emirhan en Batahun wel iets in de schoen hebben gekregen. Als kind vond ik zelf die decemberdagen ontzettend spannend. Hoewel mijn ouders het feest niet kenden, zette ik wel mijn schoen. Nederlandse vriendinnen leerden ons hoe dat moest, bij de kachel, met wat lekkers voor het paard.' Nadiye: 'Omdat Nederlandse scholen veel aandacht besteden aan sinter klaas, vieren wij het als familie nu 00k. Tijdens mijn kinderjaren in Turkije was niet 5 december, maar 23 april een belangrijke dag: de onaf- hankelijkheidsdag van Turkije die door voormalig leider Atatiirk is uitgeroepen tot De dag van het kind. Dan is het in heel Turkije feest. Op 5 december staat de tafel vol met lekkere hapjes: broodjes met feta en gehakt, gevulde paprika's en wijnbla- deren. Om alle lievelingsgerechten van de kinderen te kunnen bereiden, ben ik vaak dagen bezig.' Een sinterklaasgedicht schrijven is voor velen een opgave. Daarom een paar han- dige tips: begin niet meteen met schrij ven. maar brainstorm eerst. Bedenk zo veel u kunt over de persoon waar u een gedicht voor moet schrijven: werk, rela- ties, hobby's en grappige anekdotes. Kies voor een strak rijmschema. Bijvoorbeeld AABB, maar mooier is: ABAB - de eerste en derde zin rijmen. Creatiever is een aparte dichtvorm, zoals de limerick of Japanse haiku. Een met de hand geschre- ven gedicht is natuurlijk persoonlijker dan een gedicht dat op de computer ge- maakt is. Voor mensen met hanenpoten is de computer wel aan te raden: zo voorkomt u dat iemand struikelt over de woorden tijdens het voordragen.

Allerhande | 2004 | | pagina 33