m Bijna alle druivensoorten worden door de natuur zelf gezond gehouden Stiefzoon Rijpingsmaanden 'Goede wijn gedijt bij aandacht' we opnieuw honderd hectare laten certificeren. Wij willen onze druiven zo natuurlijk mo- gelijk laten groeien,' vertelt Michael trots. De oudste wijngaarden van Norton dateren uit de tijd dat Edmund Norton, een Britse in- genieur, in 1895 wijn maken interessanter vond dan zijn da- gehjkse werk: het aanleggen van een Argentijns spoorweg- net. Bijna honderd jaar later, in 1989, werd het inmiddels flink gegroeide Norton-wijngoed over- genomen door Gemot Langes- Swarovski. Michael nam als Swarovski's stiefzoon de lei- ding over het wijnbedrijf. In de wijnmakerij is goed te zien dat kosten nog moeite worden ge- spaard om topkwaliteit te pro- duceren. Daarbij is het goede uit voorbije tijden behouden gebleven. In de wijnmakerij zijn nog de oude adobe-stenen bar rels te zien waarin het rijpings- proces vele decennia geleden plaatsvond en er liggen indruk- wekkende rijen eiken vaten. Maar 00k zijn er de modeme roestvrijstalen opslagtanks met een opslagcapaciteit voor zo'n tien miljoen liter. Goede wijn gedijt bij aandacht, is de overtuiging van Michael en de Norton-wijnmakers. Dat begint al in de rijpingsmaanden van de druiven, die in de wijn gaarden van Norton voortdu- rend in de watten worden ge- legd. Wijngaardmanager Paolo Minatelli laat ons bij de Colo- nia-wijngaard zien hoe ver dat gaat. 'Kijk,' zegt Paolo, als hij met ons een pad in slaat, 'wij koesteren onze beste druiven zozeer, dat we elk risico van beschadiging willen voorko- men. Om de druiven zelfs voor de zeldzame hagelbuien in het seizoen te beschermen, hebben we geinvesteerd in een kost- baar gaasnettensysteem dat boven de ranken hangt. Daar- naast geven sensoren onder de grond de wijngaardmanager in- formatie over de bodemge- steldheid, de vochtigheidsgraad en alle andere factoren die de oogstkwaliteit kunnen bein- vloeden. Omdat de Mendoza- regio eigenlijk een woes- tijnachtig gebied is waar jaarlijks niet meer dan twee- honderd millimeter valt, voor- ziet Norton haar wijnranken van een geavanceerd druppel- irrigatiesysteem. Zo krijgen de planten exact de benodigde hoeveelheid water. En natuur lijk wordt 00k bij de kwaliteit van dat water niets aan het toeval overgelaten: het is mine- raalrijk bergwater, afkomstig uit een buffervoorraad. Aandacht is alles. Ook bij het plukken. De Norton-druiven worden niet in grote containers gestort, want dan zouden de druiven beschadigen. Elke met de hand gesneden tros De wijnmakerij beschikt maar liefst over ruim 675 hectare wijngaarden. Kolossale opslagtanks met capaciteit voor zo'n 10 miljoen liter wijn. AllerHande 14-2004123

Allerhande | 2004 | | pagina 123