Norton Hoog gelegen O DE OORSPRONG Kenners zeggen dat Argentijnse wijn is zoals de volksaard van dit Zuid-Amerikaanse land: open, eerlijk en direct, maar ook diplomatiek en verfijnd. We bezoeken een van de betere wijnproducenten van Argentinie: het bekende wijnhuis Norton uit Mendoza. Een Argentijnse begroeting op een oude hacienda in Lujan de Cuyo. De innige om- helzing van een wiidvreemde brengt een nuchtere Hollander even van z'n stuk, maar zo gaat dat op z'n Argentijns bij Bodega Norton, in de provincie Men- doza aan de voet van de Andes. De Duitse Argentijn die ons voorgaat door de wijnmakerij, heeft zich de warmbloedige Zuid-Amerikaanse volksaard helemaal eigen gemaakt. Mi chael Halstrick, vijftien jaar ge- leden naar Argentinie gekomen en nu eigenaar van het Norton- wijnhuis, vertelt gepassioneerd over de selectie van de druiven, de persen, het fermentatiepro- ces en de wijngaarden. De wijnmakerij beschikt over 675 hectare wijngaarden in en rond Lujan de Cuyo. Hier groei- en de druiven op meer dan 800 meter in de hoogst gelegen wijngaarden van de Mendoza River Valley. Dankzij de lage luchtvochtigheid in Mendoza hoeft Norton bijna geen bestrij- dingsmiddelen te gebruiken. De cabernet sauvignon, malbec, merlot, sauvignon blanc en alle andere druivensoorten in de vijf Norton 'fincas' (wijndomei- nen) worden door de natuur gezond gehouden. 'Elk jaar ver- groten we het aandeel druiven dat officieel organisch wordt verbouwd. Dit jaar zullen y De provincie Mendoza, waar de meeste wijn in Argentinie vandaan komt, ligt aan de voet van het prachtige, majestueuze Andes-gebergte T Michael Halstrick, al vijftien jaar 'het gezicht van Norton': 'Elk jaar verbouwen we meer organisch 7/ 7, i AllerHande 14-2004 121

Allerhande | 2004 | | pagina 121