L P in n Zeer divers Elk land en elke streek produceert een heel eigen olijfolie Milde olie Olijfolie met smaak Landenolie Verreweg de meeste olijfolie komt uit Spanje, Italie en Griekenland. Je kunt rustig stellen dat iedere streek een heel eigen olie produceert. Olijfras, klimaat, bodem, lig- ging van de olijfgaard en de mate van rijpheid van de olij- ven bepalen grotendeels de smaakverschillen. Maar ook de manier van oogsten, persen en het al dan niet mengen of filte- ren van olie zijn van groot be- lang. In vroeger tijden werd de olie uit gehakte olijven ge- perst. Olie van de eerste per- sing was de lekkerste, die van de tweede of derde minder krachtig van smaak en van la- gere kwaliteit. Tegenwoordig werken oliefabrieken veelal met ingenieuze centrifuges die de olie in een keer snel en hy- gienisch uit de olijven slingert. De term 'olijfolie van de eerste of koude persing' is dus tech- nisch gezien niet meer juist. Het duidt nu aan dat het om extra vierge olijfolie gaat. Olijfolie kan varieren van hel- dergroen tot diep goudgeel, van subtiel van karakter tot zeer uitgesproken. De smaken lopen uiteen van kruidig of fris naar zoet en amandelachtig, zachtbitter of fruitig. Ook de gebruiksmogelijkheden zijn di vers. Er is olijfolie voor koud gebruik, bijvoorbeeld voor over salades, en olijfolie om in te bakken of braden. Sommige soorten zijn geschikt voor warm en koud gebruik. Daar- naast zijn er gearomatiseerde oliesoorten eils smaakmaker, zoals olijfolie met truffelaroma en met chilipeper/knoflook. Extra vierge olijfolie is de meest pure olijfolie. De olie wordt al- leen gefilterd en bevat het maximum aan smaakcompo- nenten. Bij verhitting zouden die verdwijnen, dus deze olie is het meest geschikt voor koude gerechten. Wilt u een olie die alle goede eigenschappen van olijfolie bevat en toch niet zo uitgesproken van smaak is? Dan is milde olijfolie een goede keuze. Deze olie is na het per sen extra gezuiverd, zodat een heldere olie overblijft die goed verhit kan worden. Paradepaardjes van Albert Heijn zijn de AH Excellent olijf- olien uit drie verschillende lan- den: Italie, Griekenland en Spanje. Allemaal extra vierge met een eigen karakter. U kunt ze warm of koud toepassen, maar verhit ze liever niet, dan verliezen ze hun smaak. St aan smaken AH Olijfolie Mild en Bertolli Delicato zijn olijfolien met een minder uitgesproken olijfsmaak. Deze oliesoorten zijn na het persen mji extra gezuiverd, zodat een hel dere, pure olie overblijft die goed kan worden verhit. Gentilf v De extra vierge gearomatiseerde olijf olien van AH Excellent zijn lekker als smaakmaker. De truffelolijfolie is lek ker over risotto, pasta, eier- gerechten en rood vlees. De olijfolie met basilicum is zeer geschikt voor in of over pasta, dressings, vlees, vis en groenten. Olijfolie met chilipeper/knoflook tot slot is lekker bij vleesgerechten en voor in marinades. Van AH Excellent heeft Albert Heijn olijfolie uit drie landen met elk een eigen karakter. Italiaanse olie is fruitig en licfrt pepe- rig, Criekse is fris en ruikt naar vers ge- maaid gras en de Spaanse is juist stevig en kruidig. Vooral geschikt voor koud gebruik. gen - AllerHande 14-2004 109

Allerhande | 2004 | | pagina 109