Spanje kent veel verschillen in klimaat en landschap, wat een grote verscheidenheid aan wijnen oplevert iecyt^Dkomst 4.99 5.99 3.99 Carinena ligt op de schuine lijn tussen Madrid en Barce lona, ten zuiden van Zaragoza. Het is heet en droog in dit deei van Aragon dat beschermd wordt door bergketens. Vroeger waren de diep donkerrode Carinena-wijnen voor mensen buiten Spanje, en zelfs voor mensen buiten de streek, te krachtig en te vol. Tegenwoordig weten de pro- ducenten de mogelijkheden van deze glooiende streek veel beter te benutten. Sinds de jaren negentig wordt hier in- tensief met andere druivensoorten geexperimenteerd. Mo- derne wijnmakers werken keihard om de kwaliteit van de druiven en dus van de wijnen te verbeteren. Dat lukt goed. Er wordt net als overal in Spanje met de tempranillo ge- werkt, maar in Carinena voegen ze de garnacha, steeds vaker ook de cabernet sauvignon en soms nog de mazuela eraan toe. De mazuela is een druif die bijna alleen in Carin ena groeit en daarom vaak de carinena wordt genoemd. Werden de wijnen vroeger lang op vaten van nieuw Ameri- kaans eikenhout gelegd, tegenwoordig wordt er voor min der lang en voor Frans eiken gekozen. Een en ander leidt tot wijnen die frisser en fruitiger smaken met minder op- vallende vanille- en kokosaroma's. Torrelongares DO Carinena Tinto Deze frisfruitige rode wijn, ge- maakt van de garnachadruif, is een allemansvriend. Hij kan aan de koele kant worden geschon- ken en dat maakt hem extra ge- schikt als lekkere, lichte lunch- en tapaswijn. Hij past bij olijven, serranoham, gemari- neerde geitenkaas, tortilla, salades met spekjes, gehaktballet- jes in tomatensaus, raapstelenstamppot en gegratineerde bloemkool. WIJNCATEGORIE 7 Torrelongares DO Carinena Crianza Bodega Torrelongares maakt een moderne, frisfruitige crianza waarin de kruidigheid van rijping op houten vat subtiel is te proe- ven. Deze sappige wijn heeft body en kan kruidige gerechten met 'beet' aan, zoals chorizo, ge- braden kippenpoot, krui dige stoofpot met konijn, geroosterde lamskotelet, Turkse pizza en pittig gevulde paprika. WIJNCATEGORIE 8 Torrelongares DO Carinena Reserva Een reserva heeft op z'n minst een jaar op vat gerijpt. Dat is te ruiken en proeven aan de kokos- en vanillearoma's die voor de ken- merkende, traditionele Spaanse stijl zorgen. Door de rijpe, zachte stijl past deze reserva heel goed bij romige gerechten met een uitgesproken smaak zoals wildpate, gebakken (rode-korst)kaas, ge vulde vleesrolletjes, reebiefstuk en rosbief. WIJNCATEGORIE 9 116 AllerHande 13-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 128