La mancha C WIJNADVIES Zeven streken Tempranillo De smaak van hout Schapen, olijven en wijn In Spanje wordt niet de groot- ste hoeveelheid wijn gemaakt, maar het is wereldwijd wel het land met de meeste wijn- gaarden. Hoewel het in Spanje lekker warm kan worden, be- staan er grote verschillen in kli- maat. Ook het landschap en de grondsoort wisselen per regio. A1 die factoren be'invloeden de rijping van de druiven en de stijl van de uiteindelijke wijn. Jaren geleden zorgde Rioja ervoor dat Spanje als wijnland bekend werd. Uit de noordelijk gelegen streek kwamen, en komen nog steeds, voile, zachte wijnen met vanille en zoete specerijen. Veel liefhebbers vie- len voor de verleidelijke Rioja's, maar het duurde enkele decen- nia voordat de rest van Spanje van zich liet horen. In de meeste andere streken was minder aandacht voor de kwa- liteit. Die tijd is inmiddels al lang voorbij. Technische ont- wikkelingen en een nieuwe ge- neratie wijnmakers hebben er voor gezorgd dat de wijnen jaar in, jaar uit lekkerder en beter werden. Ze zijn zelfs zo goed dat Albert Heijn ervoor kiest de keus in Spaanse wijnen drastisch te vergroten. Vanaf nu staan er geen drie maar zeven streken op het schap. Het grootste deel van alle vino tinto, de rode wijn, wordt van de tempranillo gemaakt. Som- mige wijnmakers mengen deze Spaanse druif met andere soor- ten. Zo zorgt de garnacha voor meer kracht, geeft de cabernet sauvignon de wijn meer body en fruitigheid en maken witte druivensoorten de wijn wat lichter. Sommige tempranillo- wijnen geuren naar aardbeien, maar ze zijn zelden heel fruitig. Het is vooral de wijze van 'op- voeding' die de smaak en de wijnstijl be'invloedt. Lagering op vaten vain eikenhout voegen aroma's van vanille, kokos en soms speculaaskruiden toe. In Spanje staat de tijd die de wijn in het vat rijpt op het etiket. De duur van die vatrijping zegt veel over de smaak. Hoe langer 'op hout', des te kruidiger, zwoeler en zachter is de wijn. Smaak van de wiin Vino tinto Reserva Tijd pp yat niet of nauwelijks fris en fruitig ca. 3 maanden fruitig en kruidig 6-12 maanden minstens 1 jaar Gran Reser minstens 2 jaar fruitig met aroma's van vanille. zachte, zwoele wijnen met de aroma's van vanille en kokos rijpe, rijke smaak, zacht en vol La Mancha is het land van Don Ouichot en zijn witte windmolens. Van schapen, olijven, druiven en wijn. De Spaanse hoogvlakte ligt in het hart van Spanje, ten zuiden van Madrid. Arabieren noemden de streek manxa, wat droog land betekent. Het regent er dan ook zelden. De zomers zijn zinderend heet, 's winters kan het er bitter koud zijn. Het is niet makkelijk om in die omstandigheden druiven te laten groeien en goede wijnen te maken. Toch is La Mancha een golvende vlakte met onafzienbare rijen druivenstokken. La Mancha heeft historie en is tegelijkertijd het gebied waar vernieuwende wijnmakers erin slagen verrukkelijke rode wij nen te produceren zoals de wijnen van Dominio de Fontana. Dominio de Fontana DO La Mancha/ Tempranillo De 'gewone' Tempranillo van Fontana heeft niet op vaten van nieuw eikenhout gelegen. De wijn heeft de fruitige aroma's van rijpe aardbeien. Hlj is lekker fris en komt smeuTg over. Zo'n zachte wijn is heel geschikt om zonder iets erbij te drinken maar smaakt ook prima bij pate, gebraden kip, pasta met paddestoe- len, gebakken worstjes en romige belegen kaas. WIJNCATEGORIE 7 €3.99 Dominio de Fontana DO La Mancha/ Tempranillo Roble Karamel in combinatie met frui tigheid geeft aan dat deze Tem pranillo Roble korte tijd op vaten van nieuw eikenhout heeft gele gen. Dit is een zachte wijn voor veel momenten. Lekker als winterse avondwijn bij worst en kaas en aan tafel bij alleriei malse vleesge- rechten, pasta met ge- haktsaus en risotto met paddestoelen. WIJNCATEGORIE 8 4.99 AllerHande 13-2004115

Allerhande | 2004 | | pagina 127