De oesterzwam is van origine een Japanse paddestoel Bijgeloof Paddestoelen vond men vroeger maar geheimzinnig Balen stro A De schimmels groeien in stervormen. De luchtvochtigheid in de eel is zo hoog dat er plassen ontstaan. zwammen en andere champig nons en paddestoelen van Albert Heijn. 'Oesterzwammen groeien op alles/ zegt Bert, die als kind al paddestoelen liep te zoeken in het bos. 'Er zijn 150.000 soorten schimmels in allerlei verschijningen, maar er zijn er maar vijftig die smake- lijke paddestoelen opleveren.' Pleurotus ostreatus heet de oesterzwam in het Latijn. Hij dankt de naam aan de waaier- vorm die doet denken aan een oesterschelp. De oesterzwam is van origine een Japanse paddestoel. In Nederland begon de teelt in 1980. Gerard kweekt een grijsbeige variant maar er bestaan 00k gele en rose. De steel is kort en de hoed is breed, of eigenlijk is een oesterzwam een verzameling hoeden die op een steel groeit. De doorsnee van een hoed is gemiddeld ruim tien centime ter, maar aan de noordkust van Sicilie is in het wild eens een exemplaar gevonden met een diameter van meer dan twee meter! Nederlanders zijn traditioneel geen paddestoeleneters. Dat komt misschien doordat padde stoelen in de geschiedenis onderwerp waren voor bijge loof. In de Middeleeuwen von- den mensen paddestoelen maar geheimzinnig, omdat ze op donkere plekken groeiden en geen voedsel nodig hadden. Zo ontstonden paddestoelna- men als 'heksenkring'. Op va- kantie in het buitenland leer- den we paddestoelen eten. Vooral champignons en 00k de oesterzwam, die meer smaak heeft dan de champignon. Het vruchtvlees van de oester zwam is zacht, vezelig en een beetje zoet. De oesterzwam is 00k gezonde kost. Hij bevat zo- veel eiwitten dat hij kan con- curreren met een biefstuk. De teelt van oesterzwammen is geen biologische teelt, maar gebeurt traditioneel zonder be- strijdingsmiddelen. In de natuur groeit de oester zwam op boomstronken en rot- tend hout. Gerard kweekt de schimmels op balen stro waar- aan het broed van de oester zwam is toegevoegd. De balen zijn verpakt in doorzichtig plastic en staan in de cellen als domino stenen in metalen rek- ken. In de eel is het volop zomer. 'Schimmels gedijen in een vochtige en warme omge- ving,' zegt Gerard. Hij laat ver- schillende stadia zien. Eerst is er alleen stro, maar in volgende balen raakt het langzaamaan doorspekt met het mycelium van de zwam. Er worden ster- vormige schimmels zichtbaar. 'Schimmels vreten van het stro,' zegt Gerard. 'Oesterzwamschimmels zijn heel makkelijke eters. Geen >-

Allerhande | 2004 | | pagina 119