Knxksmaak Kurk in de wijn PLASTIC AFSLUITER Hoe zorgvuldig de fles ook wordt %eopev\d, sowis lat-em er kleime stukjes kurk los of nog erger: de kurk breekf af. In het eerste geval dlijven de kor- reltjes kurk aan de fcx'nnenkant van de flessenloals zitten. Met een doekje zijn die er eewoudig uit te vegen. Drijven er stukjes kurk in de wijn, dan is zeven de oplossing. Sckienk de wijn door een plastic zeef in kiet glas of een karaf. Ooit was de schroefdop een teken dat er in de fles niets meer dan een eenvoudig wijntje kon zitten. Echte wijn had immers een kurk. Nu is de schroefdop trend. Hij wordt gezien als de betere afsluiter voor de drank die kan bederven. Maar hoe zit het dan met de kurk? Een wijn 'heeft kurk' als hij door een flinke besmetting muf ruikt en naar karton smaakt. Zo'n wijn met veel kurk zet iedereen meteen aan de kant. Lastiger is het ais een wijn een beetje kurk heeft. De geringe besmetting maakt dat de wijn niet helemaal fris ruikt, zijn fruitige aroma's mist en vlak overkomt. Je wordt er niet ziek van, maar echt lekker is het niet. De besmetting is vaak het gevolg van een kurk waarin schimmels huizen. Die kurkschimmel zet een stof in de kurk om tot het trichlooranisole, kortweg TCA. De geinfecteerde kurk besmet de wijn en die heeft dan kurk. De stof waarvan de schimmels TCA maken ontstaat als de kurk in aanraking komt met chloor, het middel waarmee de kurken werden gereinigd. Werden in- derdaad, want sinds de ontdekking dat chloor een van de belangrijkste mede- veroorzakers van de kurksmaak is, schakelde de kurkindustrie over op reiniging met waterstofperoxide, kool- dioxide of stoom. Die aanpak maakt de kurk kostbaar, maar helpt goed. Toch is de besmetting nog steeds niet hele maal verdwenen en inmiddels kennen we nu vervangers voor natuurkurk als plastic kurken en schroefdoppen. 68 AllerHande 12-2004 Om kurk in wijn tegen te gaan, ontwikkelden fabrikanten van synthetische materialen plastic 'kurken', maar deze synthetische afsluiters hebben ook nadeien. Sommige zijn lastig uit de fles te trekken en zijn ze er eenmaal uit, dan kunnen ze nooit meer terug. Een aantal synthetische kurken geeft de wijn bovendien een bijsmaak. Inmiddels zijn diverse problemen van de syntheti sche kurk opgeiost, maar de plastic afsluiter is inmiddels ingehaald door de schroefdop (zie rechtsboven). De is van defies

Allerhande | 2004 | | pagina 68