Anura WIJNMARKT WEEK 2: Zuid Afrika Van maandag 11 tot en met zondag 17 oktober Tvmen's trots Ook kaasmakerij Anura Merlot 2002 Deze donkerrode, vlezige wijn heeft het zwoele van gekonfijte kersen en het fris pittige van kruizemunt. Vanillearoma's geven aan dat de wijn op vaten van nieuw eikenhout heeft ge- rijpt. Zo'n wijn kan kruidige ge- rechten aan. Denk aan ossenhaas in pepersaus, Mexicaans ge- kruide spareribs, pikante roer- bakgroenten en oude, romige kaas met pepertjes. WIJN CATEGORIE 9 Tymen Bouma, Nederlander van origine, kweekte fruit. Hij verkocht zijn druiven onder andere aan wijnproducenten. Drie jaar geleden besloot hij van zijn beste fruit zelf wijn te gaan maken. Dit jaar is zijn eerste oogstjaar. Hij selecteerde de ailerbeste druiven voor zijn eigen wijnen. Drie kwart van de oogst verkocht hij aan andere bedrijven. Tymen Bouma maakt samen met wijnmaakster Carla Metscher een chardonnay, merlot en cabernet sauvignon. Bouma: 'In de kelder wil ik de natuur zijn gang laten gaan en zo min mogelijk ingrijpen. Om op die manier wijn te kunnen produceren moeten de druiven gezond zijn en de ailerbeste kwaliteit hebben. Onze kelder is op verschillende niveaus gebouwd waardoor we nauwelijks hoeven te pompen en zachtzinnig met de wijn kunnen omgaan. We benutten de zwaartekracht om de wijn van het ene vat naar het andere te verplaatsen. Op dit moment beschikken we over enkele druivensoorten, maar ik heb ai andere soorten De zon zorgt ervoor dat de druiven vol zoet sap raken en dat leidt tot krachtige, voile wijnen aangepiant. Van de shiraz- en mourvedre- druiven verwacht ik veel in dit warme gebied.' De wijngaarden van Tymen Bouma liggen in de heuvelachtige streek tussen Paarl en Stellen- bosch in. Hier, wat verder landinwaarts, is het warmer. De zon zorgt ervoor dat de druiven vol zoet sap raken en dat leidt tot krachtige, voile wijnen. Anura Chardonnay 2003 Deze zachte witte wijn geurt en smaakt naar vanille en exotische vruchten als lychee. De frisse, fruitige zuren zorgen ervoor dat de rijke, voile wijn niet zwaar overkomt. Het is een wijn om ('s avonds) zo van te genieten. Aan tafel doet hij het goed bij vis-, kip- en groentegerechten. Probeer hem bij kabeljauw in tuinkruiden-roomsaus, gegrati- 3 neerde zeevruchten, sa- I lade met kipfilet en een mollige dressing, een ■H milde groentecurry en belegen kaassoorten. WIJNCATEGORIE 3 m Zuid-Afrikaanse wijnge- bieden trekken veel toeristen. Wijnhuizen zorgen voor een warm welkom. Veel huizen hebben een proeflokaal dat dagelijks open is en waar tegen een kleine vergoeding de wijnen kunnen worden geproefd. Anura heeft behalve de kelders een restaurant, winkei en een kaasmake rij. Dat er in een wijnhuis kaas wordt gemaakt, is in Zuid-Afrika gewoon. Veel huizen hebben vee, dus melk en maken kaas. Aan de weg staan uit- nodigende borden met: 'wijn- kaasproeverij'. AllerHande 12-2004 61

Allerhande | 2004 | | pagina 61