-1 'We zitten heel dicht bij biologische teelt. De natuur is de baas' Oogstschema Coede hout De oogst start in juni en loopt door tot begin november Koude mist oor een worden de broccoliplant voorbewerkte grond gestopt. AllerHande 12-2004 131 dan stuurt de sensor automa- tisch naar rechts bij. Leo Roorda (38) is vader van vier kinderen. Yde van elf is de oudste. Later wil hij 00k teler worden. 'Nu nog wel,' zegt Leo. De meeste telers in Dongera- deel zijn familiebedrijven. Het broccoliseizoen begint in maart als de eerste broccoliplantjes in de grond gestopt worden. De oogst start in juni en loopt door tot begin november. De telers werken met een oogst schema. Ze weten per week hoeveel kilo broccoli ze moeten leveren en hoeveel plantjes ze daarvoor moeten uitzetten. Van elk gewas worden gege- vens bijgehouden over de teelt, en 00k over de gewasbescher- mingsmiddelen die worden ge- bruikt. De telers zijn zuinig met deze middelen. 'We zitten heel dicht bij biologische teelt. De natuur is de baas.' Broccoli staat bekend om zijn vezels en vitamines. 'Ach, alle verse groenten zijn gezond,' zegt Harm Koree, bedrijfsleider bij Holland Crop. Behendig stuurt Leo de tractor door het veld. Het is een mo- derne tractor. Een hendeltje vooruit of achteruit. Dat is alles. Ook Leo's gepensioneer- de schoonvader is komen hel- pen. Leo en schoonpa bewer- ken het land voor en een derde trekker rijdt erachteraan om de plantjes in de grond te stop- pen. Vier jongens achter op de trekker laten plantjes een voor een door een koker vallen. 'Het is eenvoudig werk, dus lukt het wel,' zegt de Fries. 'De jongens moeten wel uit het goede hout gesneden zijn, we beginnen soms om zes uur 's ochtends. Stadsjongens krijg je niet zo ver.' Leo levert zijn oogst af bij het pakhuis van Holland Crop. De kratten gaan rechtstreeks de koelcel in, waar het 2 °C is en de luchtvochtigheid 95% be- draagt. Als de koelcellen open- gaan, drijft een koude mist naar buiten. Als de broccoli gekoeld is, gaan ze in roestvrij- stalen schaaltjes over een transportband om visueel ge- controleerd en gewogen te worden. Daarna gaan zo'n zes- tig tot zeventig broccoli's per minuut via een ingenieuze ver- pakkingsmachine in de folie- zak. Meteen nadat ze verpakt zijn gaan de zakjes broccoli weer terug de koeling in. De oogst van vandaag ligt over twee dagen in de winkels. De weersverwachting voor mor- gen voorspelt voor de meeste Nederlanders weinig goeds, Leo daarentegen zal een geluk- kig man zijn. C»

Allerhande | 2004 | | pagina 131